Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM

BÖLÜNMEK, AYRIŞMAK

05.Eylül.2011, 16:06


      Türkiye bir değişim geçiriyor. Bizler yaşadığımız için bu büyük değişimi pek fark etmiyor olabiliriz,

      Bir çocuğu yıllar sonra gören kişi, o çocuğunun nasıl da büyüdüğünü pek çabuk kavrar, anne babaya göreyse çocuk hep aynı çocuktur.
      
Ama bir türlü Kürt sorunu çözülemediği için, kimi dillere meşum bir söz; bölünmek kelimesi gelmektedir.
       Bölünmek asla ve asla mümkün değildir. Hem manen hem de maddeten.
       Nereyi nasıl böleceksiniz, kimler bölünen yerde yaşamak isteyecek, bölünen yerde kalan kaç kişi bu durumu kabullenecek?.
       Samsun’da Kürt sermayesi, Kürt alın teri yok mu?, Diyarbakır’da Türk sermayesi, Türk alın teri yok mu?.
        Ben Gaziantepliyim. Şimdi biz ne yanda kalıyoruz?. Mahalleleri mi bölecekler.? Sınırın hangi yanında kalacağını belirlemek için yazı tura mı atacaklar.?
        Suriye’de değişik etnik kökenlere mensup insanlar yaşar. Gidenler bilirler, her din ve etnik köken mensubu ayrı semtlerde, ayrı mahallelerde yaşar. Asla kaynaşmazlar.
        Biz Suriye değiliz. Muş’ta Türk patronun Kürt işçileri, Antalya’da Kürt patronun Türk işçileri var. Apartmanda alt komşumuz Türk, yan komşumuz Kürt’tür.
        Bingöl’de Türklerin, Aydın’da Kürtlerin hakkı, tarihi, geçmişi, izleri yok mu?. Evlenenler boşanacak, dostlar ve çocuklar paylaşılacak mı.?
        Yapılması gereken ayrışma, bölünme üzerine kafa yormak değildir. El birliği ile bir arada yaşamayı güçlendirecek değişimi gerçekleştirmek zorundayız.
        Ülkemizde İngilizce konuşmakla iftihar ediliyor, tabelalar, firma isimleri İngilizce oluyorsa, Kürtçe konuşmak, tabela asmak da, hele hele ana dili Kürtçe olan için anasının ak sütü gibi helaldir.
       Ancak akan kan konuşmayı önlemekte, etkisizleştirmektedir. Demokratikleşme Kürtlerin ve Türklerin ortak hedefleridir. Bu hedefe kanla ulaşmak asla mümkün değildir.
       Siyaset yapanların dağın değil, halkın gücüne inanmaları, güvenmeleri gerekir. Bingöl’den vazgeçen de, İzmir’i gözden çıkaran da, insanlığa karşı suç işlemektedir.
       Bu sorun daha çok insan öldürerek değil, vatandaşların ülke nimetlerinden eşit pay almasını sağlayarak, onurlu ve müreffeh yaşatmayı amaçlayarak çözülebilir.


       

Bu haber 6973 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu