Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM

SINAV STRATEJİLERİ

Adil FIRATHAN

09.Şubat.2016, 16:47

Adil FIRATHAN

Sevgili öğrenciler, uzun soluklu maraton koşusunda ilk aşamaya ulaşmış bulunmaktayız.  Peki, yaklaşan sınav öncesinde;

NELER YAPMALIYIZ?

 

YGS’DEN BİR AY ÖNCE

Ø       Sınava son bir ay kala konularınızı bir an önce bitirip soru ve test çözümüne, deneme sınavlarına ağırlık vermeniz gerekmektedir.

Ø       Evde yapacağınız deneme sınavlarını gerçek sınavın provası olarak değerlendirin. Eğer zamanın yetişmemesiyle ilgili sıkıntınız varsa deneme sınavlarında bu sorununuzu çözmeye çalışmalısınız.

NASIL MI ?

Ø       Evde kendi başınıza yapacağınız deneme sınavlarında zaman dilimini gerçek sınav ile benzer şekilde yapmaya özen gösteriniz. Gerçek sınav nasıl ki sabah saat: 10.00 da başlayıp 12.40 da bitiyorsa sizde evde çözeceğiniz deneme sınavlarını bu saat dilimlerine göre ayarlayınız.

     AMAÇ: Biyolojik saatinizi kurmayı öğrenmek.

Ø       Muhakkak haftada 4 deneme uygulamalısınız.

Ø       Denemelerde süreye dikkat ederek ve sınav atmosferine uygun bir şekilde çözmelisiniz.

Ø       Gerekli ihtiyaçlarınızı denemeye başlamadan önce gidermelisiniz.

Ø       Yapamadığınız soruların takipçisi olmalısınız.

Ø       Deneme sınav sonuçlarını abartmayın. Bu sınavların sizin eksik olduğunuz konuları belirlemek için yapıldığını Sınava hazırlık sürecinde kendinizi başkaları ile değil; kendi performansınız içinde değerlendirmeyi UNUTMAYIN!

Ø       Her testte bilgi düzeyinizin altında ve üstünde sorularla karşılaşırsınız. Bazı sorular sizin için çok kolay gelir ve cevabın böyle kolay bir şık olamayacağını düşünürsünüz. Oysa bazen böyle kolay sorular sormak da bu işin tekniğinin bir parçasıdır.

Ø       Soruları cevaplandırırken kendi mantığınıza göre değil sınavın mantığına göre hareket edin.

Ø       Hatalı okuma alışkanlıkları da önemli sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Olumsuz bir ifadeyi olumlu olarak okumak soruyu veya cevabı hatalı düşünmenize sebebiyet verebilir.

Ø       İnsan psikolojisi soru içindeki ifadeleri olumlu yönde algılamaya eğilimlidir. Bu nedenle soru formlarında altı çizili veya kalın yazı karakterli ifadeleri daha dikkatli okumalısınız.

     Sınav sizin aynı zamanda dikkat becerinizi ölçer.

Ø       Soru kökünün veya soru metnin uzun oluşu öğrencilerde soruya karşı olumsuz bir önyargı geliştirmesine neden olur. Oysa soru kökünün veya soru metnin uzun oluşu size daha fazla ipucu verir.Bu nedenle uzun metinli sorular daha kolay çözülebilen sorular olarak algılanmalıdır.

Ø       Paragraf tipli sorularda genellikle paragraftan önce soru kökünün okunması paragrafın ikinci kez okunması zorunluluğunu önler. Soru kökünü okuyan zihin; soruyu bu zihni hazırlıkla okuma eğiliminde olur. Bu da size sınavda daha fazla zaman kazanmanızı sağlar.

Ø       Başarısız olduğunuzda annenizin, babanızın, yakınlarınızın ilgisini, sevgisini kaybedeceğinizi düşünmeyin.

Ø       “Mahvolurum” “hapı yutarım” gibi düşüncelerin problemi çözmeye yararı olmadığını unutmayın. Yapamayacağım, başaramayacağım şeklindeki düşüncelerden kurtulun. Bu düşünceler sınavı baştan kaybetmenize neden olur.

  

YGS’DEN BİR HAFTA ÖNCE

v      Tekrarlarınızı ayrıntıya girmeden ana fikir ve kavramları ifade edecek şekilde yapın. Yeni bir konu öğrenme gayreti içine girmeyin. Bol soru çözmeye çalışın.

v      Sınavla ilgili olumlu düşünceler geliştirin. Örneğin: Sınavda elimden gelenin en iyisini yapacağım vb.

v      Günde mutlaka 7–8 saat uyuyun. Yatma ve kalkma saatlerinizin her gün aynı olmasına özen gösterin.

v      Beslenmenizi alışık olduğunuz şekilde sürdürün.

v      Sınava gireceğiniz okulu sınavdan önce görmeye gidin.

v      Arkadaş ve aile çevresinde sınav hakkında konuşmayın.

 

YGS’DEN BİR GÜN ÖNCE

 

Ø      Heyecan ve kaygı duymanızın normal olduğunu, sınava girecek herkesin benzer kaygılar taşıyabileceğini düşünün. Dikkatinizi sorulara verdiğinizde, olumsuz duygu halinden kurtulacağınızı unutmayın.

Ø      Sınavdan önce, sınavla ilgili yapabileceğiniz hazırlıkları yaptığınızı düşünün ve eksiklerinizle ilgili değerlendirmeleri sınav sonrasına bırakın. Bu sınavı başarmak istediğinizi düşünün.

Ø      Gününüzü sakin ve huzurlu bir ortamda, sevdiğiniz işlerle uğraşarak geçirin.

Ø      Sınavdan bir gün önce alışık olmadığınız gıdalar almamaya, çay, kahve gibi gerginlik oluşturan içecekleri fazla tüketmemeye özen gösterin. Doktor tavsiyesi haricinde, uyarıcı veya sakinleştirici ilaçlar kullanmayın.

Ø      Sınav için gerekli belgelerinizi (sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı, bir fotoğraf), sınav sabahı telaş yaşamamak için önceden hazırlayın.

Ø      Normal uyku düzeninizi değiştirmeyin. Sınav hakkında olumsuz düşünmekten kaçının. Uyuyamayacağınızı düşünseniz bile, bir gecelik tedirgin uykunun sınav performansınızı olumsuz etkilemeyeceğini düşünün.

 

SINAV GÜNÜ

 

v      Sınavın başlayış saatini, sınav yerine gidiş süresini ve sabah hazırlıklarınızı düşünerek zamanı planlayın.

v      Sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı yapın. Çünkü sınavda yorgunluk ve dikkatsizlik yaşamamak için enerjiye ihtiyacınız olacaktır.

v      Evden çıkmadan önce, sınav için gerekli belgelerinizi kontrol edin.

v   Kullanacağınız sınav gereçleri (kalem, silgi, kalemtıraş, peçete, şeker) ÖSYM tarafından verileceği için sadece sınava giderken şeffaf pet şişe içinde su getirebilirsiniz.

v      Sınavdan 45 dakika önce sınav yerinde bulunun.

v      Sınavdan önce yakınlarınızla ve diğer adaylarla sınavla ilgili konuşmalar yapmaktan kaçının. Sınavdan önceki dakikalarınızı sakin geçirin.

v      Sınavdan önce tüm fiziksel ihtiyaçlarınızı giderin. Çünkü sınavın ilk 120 dakikası ve son 15 dakikasında dışarı çıkmak yasaktır. Her şeye rağmen sınav sırasında sizi rahatsız eden ve dikkatinizi dağıtan bir durumla karşılaşırsanız, sınav gözetmeninden yardım isteyin.

     v Sınavda tuvalet kullanma izni verilmeyecektir. (Sağlık raporu olanlar önceden başvuru

          yapacak, onlar için uygun çözüm üretilecektir.)

 

SINAV ESNASINDA

 

Ø       Sınav salonuna girdikten sonra gözetmenlerin açıklamalarını dikkatle dinleyin.

Ø       Sınava Giriş ve Kimlik Belgesini, gözetmen kontrol ederken size rahatsızlık vermesin diye sıranın bir kenarına bırakınız.

Ø       Cevap kâğıtlarının doğruluğunu kontrol etmeli, yazıp kodlanması gereken bilgileri dikkatli bir şekilde yazıp kodlayın. Kitapçıklar dağıtıldıktan sonra ilk iş olarak kitapçığın sayfalarını kontrol edin.

Ø Sosyal Bilimler testinde 15 tarih 12 coğrafya 8 felsefe 5 Din kültürü ve 5 felsefe sorusu olmak üzere toplam 45 soru yer alacaktır. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olan adaylar sosyal bilimler testinin ilk 40 sorusunu cevaplandırmakla yükümlü olacak. Bu durumdaki adaylar 41, 42, 43, 44 ve 45. felsefe alanı sorularını cevaplandırmayacak ve cevap kâğıdının ilgili alanında herhangi bir işaretleme yapmayacak.

Ø       Daha önceki deneyimlerinize dayanarak belirlemiş olduğunuz sınav taktiklerini ve zaman planını uygulayın. 

Ø       Hız ve doğruluk açısından bir denge kurmaya çalışın. Çok hızlı çalışıp hata yapmaktan veya aşırı dikkatli davranarak bir soru üzerinde gereğinden fazla durmaktan kaçının.

Ø       Her soruyu mutlaka tümüyle okuyup inceleyin. Soruyu karışık ve zor göründüğü için atlamayın.

Ø       Sınavda her zorluk derecesinden sorular bulunur. Size zor gelen bazı sorulara bakarak sınavın tümünün zor olduğunu düşünmeyin. Önemli olanın, bütün sorulara bakarak, çözebileceğiniz tüm soruları doğru olarak çözebilmeniz olduğunu unutmayın.

Ø       Soruları dikkatli bir şekilde okuyun ve soru kökünü vurgulayarak soruda neyin istendiğini anlamaya çalışın. Aynı dikkati cevap şıklarını okurken de gösterin.

Ø       Zorlandığınız bir soruyla karşılaştığınızda, o soru için gereğinden fazla zaman harcamayın. Bu durum hem dikkat dağınıklığına hem de yorgunluğa yol açabilir. Testi bitirdikten sonra o soruya tekrar baktığınızda, daha önce fark edemediğiniz bir nokta çözüme daha kolay ulaşmanızı sağlayabilir.

Ø       Kolay sorularla karşılaştıklarında, ‘Nasıl olsa yaparım.’ Düşüncesiyle doğru olduğunu düşündüğünüz ilk seçeneği işaretlemeyin, bütün seçenekleri değerlendirin. Sorunun kolay olduğunu düşünmek dikkat yoğunluğunu azaltabilir ve hata yapmak kolaylaşır.

Ø       Paragraf türü sorularda, zaman ve dikkat kaybını önlemek için, önce soruyu daha sonra yanıt arayarak paragrafı okuyun.

Ø       İşlem gerektiren sorularda, basit hataları önlemek için, işlemleri zihinden değil, kalem kullanarak ve sonuna kadar yapın.

Ø       Dört yanlışın bir doğruyu götürdüğünü unutmayın ve anlamadığınız soruyu boş bırakın.

Ø       Kitapçıktaki sorular üzerinde, hangi soruyu çözüp hangisini boş bıraktığınızı kolayca fark etmenizi sağlayacak işaretler kullanın. Böylece tekrar bakılması gereken soruları belirlemeniz kolaylaşacaktır.

Ø       Cevap kâğıdında dörtlü-beşli bir zincir oluşmuşsa (aynı seçenek arka arkaya 4 – 5 kez gelmişse) hata yapma olasılığı yüksektir. Bu nedenle o grup soruları tekrar gözden geçirsinler.

Ø       Sınavda kullanacağınız kodlama yöntemi, kendiniz için en rahat olduğunu düşündüğünüz yöntem olmalıdır. Daha önce denemediğiniz bir yöntemi sınavda uygulamayın. (Bazı adaylar tek tek kodlamaya alışkın olabilir, bazıları ise gruplar halinde kodlayarak kısa dinlenme araları yaratmayı tercih edebilirler. Ancak soruların tümünü en son kodlamak yetiştirememek ve dikkatsizlik yapmak riski nedeniyle önerilmeyen bir yöntemdir.)

Ø       Sınav süresi boyunca aralıksız olarak oturup soru çözmek fiziksel bir yorgunluk yaratır ve bu durum dikkat düzeyini etkiler. Zihninizi dinlendirmek ve kendinizi rahatlatmak için, kısa bir süre (20-30 sn.) gözlerinizi kapatın, alnınızı ve şakaklarınızı ovun veya nefes egzersizi yapın.

Ø       Sınav sonunda, kaydırma yapma olasılığını göz önünde bulundurarak, cevap kâğıdınızı kontrol edin.

 

 

YGS’YE GİRECEK BÜTÜN ADAYLARA BAŞARILAR DİLERİM….

 

        

Bu haber 10614 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu