Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM

Üniversite Ek Yerleştirmelerine Müracaat Şartları

Adil FIRATHAN

23.Eylül.2011, 13:49

Adil FIRATHAN

   Üniversite birinci kayıt dönemi sona erdi, ek yerleştirme süreci başlıyor...

Kazanıp da kaydını yaptırmayan öğrenci sayısı bazı üniversitelerde yüzde 30'lara kadar çıktı. Bu sayıya ayrıca yeni açılan fakülte ve yüksek okullar eklendiğinde, ikinci yerleştirmede öğrencilere sunulacak kontenjan sayısının 100 bini bulması bekleniyor. Üniversiteler, birinci yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlarını bu hafta içerisinde YÖK'e bildirecek. Açık lise ve bazı okullarda gerçekleşecek mazeret sınavlarından sonra, üniversitelerdeki kayıtlar tümüyle tamamlanacak ve boş kontenjanlar için sanal Ek Yerleştirme Kılavuzu yayınlanacak. Ek yerleştirme işleminin 3-7 Ekim tarihlerinde yapılması planlanıyor.

 

Üniversite adaylarımızın merakla ÖSYM’nin ek kontenjanları kılavuzunu beklemekte olduğu bugünlerde adaylarımızdan gelen sorular neticesinde yaptığımız gözlemler adaylarımızın anlamlı bir bölümünün ek yerleştirmeler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını göstermektedir. Özellikle ek yerleştirmelerde tercih yapabilme konusunda önemli yanlışlar ve çelişkilerle karşılaşılmaktadır. Bu durum, “Ek Yerleştirmelere Müracaat Şartları?” başlıklı yazımızı kaleme almamızı ihtiyaç haline getirmiştir.

 

Öncelikle adayın ek yerleştirmelere müracaat edebilmesi için, sınava girmeyip sadece sınavsız geçiş için başvurmuş adaylar da dahil olmak üzere ÖSS”ye başvuru yapılmış olunması gerekir.

 

Bununla birlikte ek yerleştirmelere müracaat edebilmek için birinci yerleştirmelerde tercihte bulunmuş olma koşulu aranmıyor. Yani birinci yerleştirmelerde herhangi bir tercihte bulunmamış adaylar da ek yerleştirmeden yararlanabilirler.

 

Tercihte bulunmuş adaylar ise; sınavsız geçiş dahil olmak üzere birinci yerleştirmede herhangi bir yükseköğretim programlarından örgün öğretim yapan üniversiteler ve açık öğretim fakültesinin kontenjanlı bölümlerine (sosyoloji, sosyal hizmetler, vb.) yerleştirilmiş aday, kayıt yaptırmamış dahi olsa ek yerleştirmelere müracaat edemez. Fakat açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları (felsefe, iktisat, maliye, kamu yönetimi, adalet, bankacılık ve sigortacılık vs.) bu kuralın dışındadır. Yani birinci yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş adaylar ek yerleştirilmelere müracaat edebilir. Bununla birlikte en çok gelen sorular arasında birinci yerleştirmelerde Açık Öğretim Fakültesinin Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne yerleşen adaylarımız bu bölüm kontenjanlı olduğundan ek kontenjanlardan yararlanamayacaktır.

 

Bazı adaylarımızın aklına “Peki o halde birinci yerleştirmede yerleşen aday, ek yerleştirmede sadece açık öğretimin kontenjansız programlarını tercih edebilir mi?” sorusu gelebilir. Öncelikle aday yerleştirildiğinden ek yerleştirmeye müracaat hakkı yoktur. Fakat herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilen aday, arzu ettiği takdirde hiçbir sınava girmeden ve yerleştirme tercihlerine başvurmadan koşulsuz olarak ikinci üniversite adı altında açık öğretimin kontenjansız programlarından okuma hakkına sahiptir. Kredili Sistemdeki bölümler (Adalet, Halkla ilişkiler, felsefe) için 17 Ekim 2011 -27 Ekim 2011  kredisiz sistemdeki bölümler (Bankacılık ve Sigortacılık, sağlık kurumları işletmeciliği…) için 31 Ekim 2011- 25 Kasım 2011 tarihleri arasında açık öğretim bürolarına müracaat ederek kayıt yaptırması yeterlidir. Bu konudaki ayrıntılar http://aofkayit.anadolu.edu.tr/menu.asp?sid=98b8dd08ba5550e2a635d80715b14e1d adresinde yer almaktadır.

 

Ek yerleştirmedeki istisnalardan biri de özel yetenek sınavı ile yerleşmiş bir bölüme adayların ek yerleştirmelere müracaat haklarının bulunmasıdır. Bu adaylar ek yerleştirmelerde de bir örgün yükseköğretim kurumuna yerleştirilmeleri halinde iki programı da okuyabilirler.

 

Belirttiğimiz konular çerçevesinde koşulları uygun olan bütün adaylar ek yerleştirmelere müracaat edebilirler. Adaylarımızın ek yerleştirmelerden sağlıklı bir şekilde faydalanmaları dileği ile başarılar dilerim.

 

byfirathan@hotmail.com

        

Bu haber 8588 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu