Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Gap VI. Tarım Kongresi Başladı

Gap VI. Tarım Kongresi Başladı

Tarih 09.Mayıs.2011, 17:13

GAP VI. Tarım Kongresi Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda başladı. 

GAP VI. TARIM KONGRESİ BAŞLADI

 

GAP VI. Tarım Kongresi Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda başladı. Kongreye Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Harran Üniversitesi Rektörü İ.Halil Mutlu, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Mehmet Ali Çullu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, DSİ Bölge Müdürü Said Umucu, GAP İdaresi Başkan Yardımcısı çeşitli illerden gelen akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Kongre, Harran Üniversitesi Müzik Akademisi öğrencileri tarafından verilen Şanlıurfa Türkülerini seslendirdikleri konser ile başladı.

 

Kongre Düzenleme Kurulu İdris Bahçeci kongrenin yapılış amacının bölgede tarımın problemlerini tartışmak ve özellikle GAP Eylem Planıyla birlikte bölgenin sulu tarıma geçilmesiyle birlikte sulamadan doğan sorunların tartışılacağını belirtti. Bahçeci Kongrede 132 bildirinin sunulacağını ve 3 gün süreceğini belirtti.

 

GAP VI. Tarım Kongresi’nde konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, bu tür bilimsel çalışmaların Şanlıurfa’da yapılmasından dolayı memnun olduğunu dile getirdi. Vali Okutan konuşmasının devamında, “GAP’ın merkezi, ilk tarımın yapıldığı Şanlıurfa’da tarım kongresi yapılması yakışmıştır. Tarım çok büyük bir deryadır. Bu deryanın birçok alanı mevcuttur. Şanlıurfa tüm dünyanın heyecanlanacağı, ümitleneceği büyük bir coğrafyanın ismidir. Toprak kalitesi en yüksek illerin başında gelmektedir. Bereket deyince akla gelen coğrafya burasıdır. GAP’la birlikte Türkiye’nin  sulanabilir arazisinin  % 11’İ Şanlıurfa’dır. Ancak her şeyin temelinde halk vardır. Halkın sahip çıkması ve halkla birlikte hareket edilmesi gerekmektedir. Bu anlamda sorunların çözümünde hep işaret ediyorum eğitim, eğitim, eğitim tek çözümümüz. Eğitim düzeyimizi artırmak zorundayız. Bunu başarabildiğimiz taktirde tarımdan, sanayiye birçok alanda büyük mesafe katedeceğiz. Şanlıurfa, bizim gönül dünyamızın medeniyet dünyamızın merkezlerindendir. Şanlıurfa illerden bir il değildir. Türkiye Şanlıurfa’yı bilmeli, öğrenmeli, tanımalıdır. Ülkemizin sorunlarına doğru çözümler üretmek için Şanlıurfa gerçeğini kavramalıyız. Şanlıurfa, Tevhid inancının tüm dünyaya yayıldığı merkezdir.  Bizler bilgiyle, bilimle hem hal olmalıyız. Burada öncülük yapacak kuruluşumuzda üniversitemize, kamu kurumlarımıza büyük görev düşmektedir bu sebeple altıncısı gerçekleştirilen tarım kongresinde önümüze her yıl için bir hedef koymalı, hem arazi bakımından hem de ürün çeşitliliği bakımından bölgemizi Türkiye’de ve Dünyada önemli bir noktaya taşımalıyız. Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Bu gün başlayan ve üç gün sürecek olan Kongre, öğlenden sonra yapılacak olan “GAP’ın Tarımsal Potansiyeli ve Geleceği” ve “İklim Değişikliklerinin Tarımsal Üretim ve Su Kaynakları Üzerine Etkisi” konularıyla ilgili oturumlarla devam edecek.


       

Bu haber 2985 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI Eğitimde başarıyı arttırma projesi değerlendirme toplantısı Suruç Öğretmenevinde yapıldı.

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesine hizmet veren ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne borcu olan abonelere yapılandırma im...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu