Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Şanlıurfa da AB Günü Eğitim Çalışmaları

Şanlıurfa da AB Günü Eğitim Çalışmaları

Tarih 02.Mayıs.2011, 14:40

09 Mayıs Avrupa Birliği Günü Etkinlikleri kapsamında Şanlıurfaya gelen Belçika Büyükelçisi Pol De Witte ve AB Delegasyonu Başkatibi Javier Menéndez Bonilla Vali Nuri Okutanı makamında ziyaret etti.09 Mayıs Avrupa Birliği Günü Etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa’ya gelen Belçika Büyükelçisi Pol De Witte ve AB Delegasyonu Başkatibi Javier Menéndez Bonilla Vali Nuri Okutan’ı makamında ziyaret etti.

Valilik şeref defterini imzalayan Belçika Büyükelçisi Pool De Witte’şe Vali Nuri Okutan valilik girişinde valilik projeleri hakkında bilgi verdi.

Avrupa Birliği delegasyonu ile bir sure makamında görüşen Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, heyete çeşitli hediyeler verdi.

Ziyaretin ardından Vali Nuri Okutan ve AB (Avrupa Birliği) Delegasyonu Şanlıurfa Belediyesi Nikah ve Konferans Salonuna geçerek burada Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen eğitim programına katıldı.

Öğrencilerin yerel dans gösterileri ile başlayan program, İl Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, Ulusal Ajans Başkanı Fatih Hasdemir ve Harran Üniversitesi Rektörü İ Halil Mutlu, Belçika Büyükelçisi Pool De Witte ve Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan’ın açılış konuşmaları ile devam etti.

Belçika Büyükelçisi Pool De Witte, “Tarihi kent, peygamberler şehrinde sizinle olmaktan çok mutluyum” şeklinde Türkçe olarak başladığı konuşmasını daha sonra İngilizce olarak “Doğum günümde muhteşem Şanlıurfa’da olmak benim için çok büyük mutluluk” şeklinde sürdürdü.

Belçika Büyükelçisi Pool De Witte, AB’nin kuruluş aşaması ve AB günü hakkında bilgi vererek, AB günü kutlamalarının Türkiye’nin 13 ayrı ilinde 3 farklı aktiviteyle “Eğitim, Kültür ve Yeşil Avrupa” temaları ile yapıldığını söyledi. Eğitim projelerinin Türkiye’nin 7 ilinde düzenleneceğini kaydeden Pool De Witte, bu çalışmaların ilk ayağının Şanlıurfa’da yapıldığını vurguladı.

Büyükelçi Witte, AB ve Türkiye’deki ön yargılara karşı gençlik ve eğitim programları düzenlediklerini belirterek, “AB’nin yaşam boyu eğitim ve gençlik programları kültürler arası etkileşimi ve sınırlar arası fikir değişimi sunduğu için çok önemlidir. Bu programlara Türkiye’den büyük ilgi duymasından memnuniyet duyuyoruz. Heryıl AB bu progmlar için 1 milyar Avro bütçe ayırıyor. Sadece 2010 yılında 37 bin kişiden fazla Türkiye vatandaşı bu programlardan yararlandı. AB, Türkiye’nin eğitim çalışmalarına bir dizi destek vermektedir. Bu projelerden biri Kız Çocuklarının Okulaştırılması. Sayın Vali Nuri Okutan bu projeyle özel olarak ilgileniyor. Bu program kapsamında kapsamında Kız Çocuklarının Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi Proje Koordinasyon Merkezi Şanlıurfa’da açılıyor. AB ve ekibim adına Sayın Valiye ve diğer emeği geçenlere bu etkinliği destekledikleri için teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi.

 

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Belçika Büyükelçisi Pool De Witte’nin doğum gününü kutlayarak başladığı konuşmasını Şanlıurfa’nın genel yapısı ile ilgili sunum eşliğinde sürdürdü. Vali Okutan, Şanlıurfa’nın eğitimle ilgili sorunlarını en tepeden aşağıya doğru çekmek için sınıf sınıf, sokak sokak, ev ev, kenetlenerek çalışmaları başlattıklarını belirterek, “20 aylık sure içinde okul öncesi eğitim ve kız çocuklarının okullaşması projelerini önceleyerek, sadece okullarda değil; gençlere ve kadınlara yönelik okuma ve aydınlanma faaliyetleri ile Türkiye’nin örnek çalışmalarından birini gerçekleştirdik. Bu çalışmalara katkılarını sağlayan fedakar öğretmen arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Karamsarlığa gerek olmadığı, eğitim sorunun aşılabileceği örnek olarak da Şanlıurfa’nın ele alınması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Şanlıurfa’nın en eski yerleşim yeri olduğu ve ilk tarım faaliyetlerinin burada yapıldığını ifade eden Vali Nuri Okutan,  “İlk üniversite Harran’da kurulmuş ve birçok gerçekler buradan yayılmış. Tarihinin birçok döneminde inişler çıkışlar yaşanmış. Eğitimi, bilimi hayatımıza kattığımızda yeniden çıkışı yakalayacağız.

 

Bölge ülkeleriyle olan ilişkilerde Şanlıurfa çok önemli bir siklet merkezi. Türkçe, Kürtçe ve Arapça konuşan insanlar birbirinin farklılıklarıyla değil, ortak değerlerle bir araya geliyor. Bu yönüyle de model alınması gereken bir il Şanlıurfa. Şanlıurfa yüksek üretim gücüne ve Türkiye’de bu yönde hep ilklerde yer almasına rağmen sosyal göstergeler itibariyle baktığımızda hep arka sıralarda yer alıyor. Bunun en önemli sebebi eğitim yetersizliği, gençler ve kadınların hayatın içine tam olarak katılmamasıdır. Cehaletle mücadeleyi birinci uğraş alanı olarak el almalıyız. Valisiyle, Belediye Başkanı, tüm kamu daireleri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla eğitime odaklanmış durumdayız.

 

AB’den Türkiye’nin tam üyeliğiyle ilgili çatlak sesler gelse bile biz çağdaş uygar toplumlar arasında olmayı dustur edindik. Batıyla AB ile ilişkilerimizde Şanlıurfalılar olarak eğitimin peşindeyiz. Bu tür projelerin bu dediklerime katkısı var. Bu projelerin, üretilip, büyütülmesine ve uygulanmasına odaklanmak zorundayız. Kızların Okullaşmasıyla ilgili merkezin açılması bizim için çok önemli Bizim yaptığımız projenin ardından bu merkezin açılması ‘Biz de sizin bu kararınızın yanındayız’ demek için bile olsa size teşekkür ediyorum.

 

Şanlıurfa’da okul öncesi eğitimde yüzde 67, ilköğretim’de yüzde 97 ve orta öğretimde yüzde 37 öğrenci okula gidiyor. Bu oranı önümüzdeki yıl okul öncesinde yüzde 85, ilköğretimde yüzde 99 ve orta öğretimde de özellikle kız çocuklarının okullaştırılması projesini önceleyerek, yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Şanlıurfa’da özellikle mahallelerde kadınlara yönelik 40 Kadın Kültür Merkezimiz var. Gençlik merkezlerimiz var ve bunların sayısını 7’ye çıkarmayı amaçlıyoruz. Yani eğitimi hem okullarda hem mahallelerde yaygınlaştırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Vali Nuri Okutan’ın konuşmasının ardından Konferans Salonunda Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programlarının faydalanıcılarının Proje Sergisi’nin açılışı yapıldı. Vali Okutan ve beraberindekiler açılan stantlarda okulların AB’ye yönelik yapmış olduğu projelerle, gezileri incelediler. Sergide Şanlıurfa’da faaliyet gösteren Kadın Kültür Merkezleri’nde kadınların el emeği ile hazırladıkları ürünler de sergilendi.


       

Bu haber 2931 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI Eğitimde başarıyı arttırma projesi değerlendirme toplantısı Suruç Öğretmenevinde yapıldı.

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesine hizmet veren ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne borcu olan abonelere yapılandırma im...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu