Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
SURUÇ NARINI KARAKÖPRÜYE Mİ KAPTIRIYOR

SURUÇ NARINI KARAKÖPRÜYE Mİ KAPTIRIYOR

Tarih 08.Eylül.2016, 11:08

Suruç’un bilimsel çalışmalarca birçok hastalığa deva olan Narını Karaköprüye kaptırıyor. Karaköprü belediyesi Narın tanıtımını yapmak için harekete geçti.Suruç’un bilimsel çalışmalarca birçok hastalığa deva olan Narını Karaköprüye kaptırıyor. Karaköprü belediyesi Narın tanıtımını yapmak için harekete geçti.

Suruç ve köylerinde yetiştirilen, bilimsel çalışmalarda birçok hastalığa iyi geldiği tesbit edilen, Tarım Bakanlığı tarafından tescillenmiş Suruç narı için herhangi bir çalışma yapılmazken, Karaköprü Belediyesi karaköprünün simgesi olan ve karaköprü şarkılarına konu olan Narın tanıtımını yapmak için istişare toplantısı düzenledi.

Düzenlenen istişare toplantısına Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Çakmaklı, Ziraat Odası Meclis Başkanı Ali Kaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, GAP EKODER temsilcileri, GAP İdaresi Bölge İdaresi temsilcileri, Ziraat Mühendisleri Odası temsilcileri, Karacadağ Kalkınma Ajansı Temsilcileri, Ticaret İl Müdürlüğü ve Ticaret Borsası temsilcileri katıldı.

Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli yaptığı açıklamada Karaköprü'nün simgesi olan ve Karaköprü türkülerine konu olan nar ile ilgili önemli bir etkinlik yapılacağını ifade ederek, Karaköprü Belediyesi olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
Baydilli, etkinlikte görev alan tüm kurum ve sivil toplum kuruluşlarına destekleri için teşekkür etti.

SURUÇ NARI

Suruç Narı Anaç köklerini tarihteki 'Babil Asma Bahçeleri'nden alan dünyanın en iyi nar çeşitleri arasında gösteriliyor.
Suruç ilçe genelinde yaklaşık 2 bin dönüm nar bahçesinden yıllık 3 bin tonun üzerinde nar hasadının yapıldığı tahmin ediliyor.
Suruç narı tane ağırlığı 1,5 kiloya kadar ulaşırken ağaçlar 3 yaşına geldiğinde ürün vermeye başlıyor. İnce kabuğu, çekirdekli taneleri, mayhoş tadıyla damak zevkine hitap eden Suruç narı C vitamini, demir ve potasyum yönünden de zengin bir meyvedir.

İdrar söktürücü, kan yapıcı, enerji verici ve tansiyon düşürücü özelliği bulunan Suruç Narı İshale karşı da kullanılan doğal bir tedavi edicidir. Özellikle enfeksiyon hastalıkları açısından kış aylarında bol tüketilmesi gereken Suruç narı, İçerdiği bazı maddeler sayesinde kolesterol ve şekeri de dengeliyor.
Suruç narı, kalp sağlığını koruduğu gibi kanser hücrelerinin de gelişmesini engelliyor.

Nar kök boğazından her yıl yeni sürgünler çıktığından l00 yılı aşkın bir süre verimliliğini sürdürebiliyor. Nar meyve kabuğunun özel yapısı dolayısıyla çeşitli koşullarda 4 - 6 ay süreyle depolanabilmektedir.

       

Bu haber 2189 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Suruç

VALİ YARDIMCISI AÇIKGÖZ SURUÇ KAYMAKAMLIĞINA GÖREVLENDİRİLDİ

VALİ YARDIMCISI AÇIKGÖZ SURUÇ KAYMAKAMLIĞINA GÖREVLENDİRİLDİ Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz Suruç Kaymakamlığına vekaleten görevlendirildi.

KAYMAKAM ABDULLAH ÇİFTÇİ BURSAYA ATANDI.

KAYMAKAM ABDULLAH ÇİFTÇİ BURSAYA ATANDI. Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi; Bursa ‘nın Yenişehir ilçesi Kaymakamlığına atandı.


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu