Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
BAKAN EROĞLUNDAN SULAMA PROJESİYLE İLGİLİ ÖNERGEYE CEVAP

BAKAN EROĞLUNDAN SULAMA PROJESİYLE İLGİLİ ÖNERGEYE CEVAP

Tarih 15.Ağustos.2016, 13:35

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın meclise verdiği Suruç Sulama Suyu Projesiyle ilgili 9 maddelik önergeye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'dan cevap geldiHDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Mayıs 2016'da Suruç’ta yapımı devam eden Suruç Pompaj Sulama Suyu Projesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne soru önergesi vererek gündeme getirmişti. Milletvekili Ayhan'ın meclise verdiğini 9 maddelik önergeye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'dan cevap geldi.

İbrahim Ayhan’ın verdiği önergede aşağıdaki maddeler yer almıştı.

SORU I. Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kapsamında sulanabilen alan kaç hektardır ? Proje kapsamında sulanması öngörülen diğer alanlarm sulanmasına ne zaman başlanacaktır?

SORU 2. Şanlıurfa Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi'nde sözleşmeye uygun kaliteli malzeme kullanıldığı, işçiliğe gerekli önemin verilmediği, siyasi baskılardan dolayı gerekli ve yeterli kontrollerin yapılmadığı iddialarım nasıl değerIendirmektesiniz?

SORU 3. Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi'nde siyasi saiklerle tesislerin tamamlanmadan hizmete açıldığı, bu durumdan kaynaklı arızaların yaşandığı iddialarım nasıl değerlendirmektesiniz?

SORU 4. Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kanallarda sık yaşanan çökme ve patlamaların nedenleri nelerdir?

SORU 5. Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kanallarında yaşanan çökme ve patlamalarda onarımların çok uzun sürelerde yapılmasının nedenleri nelerdir? Bu sürenin uzamasında yüklenici firmalara kayyum atanmasının etkisi nedir?

SORU 6. Arızaların uzun sürmesi sonucu topraklarım sulayamayan çiftçilerimizin uğradıkları zarar ile ilgili herhangi bir çalışmanız mevcut mudur? Mevcut ise bu zarar ne kadardır?

SORU 7. Çiftçilerimizin zararların karşılanması ile ilgili herhangi bir çalışmanız mevcut mudur? Değilse bu yönlü bir çalışma başlatmayı düşünür müsünüz?

SORU 8. Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kanallarında yaşanan çökme ve patlamalar sonucu kaç hektar etkili alan su baskınına uğramıştır? Bu su baskını sonucu oluşan zarar ne kadardır? Çiftçilerimizin bu zararlarının karşılanması ile ilgili herhangi bir çalışmanız mevcut mudur?

SORU 9. Suruç'taki birçok çiftçi hükümetlerinizin yaptığı açıklama ve açılışlara güvenerek sulu tarıma göre hazırlık yapıp buna göre ekipman ve tohum alımına gitmiş, sulama yapılmayınca oluşan mağduriyetin giderilmesine dönük herhangi bir çalışmanız mevcut mudur? Değilse bu yönlü bir çalışma yapmayı düşünür müsünüz?


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun soru önergesine verdiği yanıt şöyle;

Bugüne kadar işletmeye açılan alan 10.000 ha değil, yaklaşık 35.000 ha'dır. Kalan 21.250 ha'lık kısmın inşaatının bu yıl içinde tamamlanması hedeflenmektedir.

İşletmenin daha iyi yapılabilmesi için hizmet alımı yöntemine gidilmiş olup, ilgili firma sahada sözleşme gereği 66 adet personel ile çalışmaya başlamıştır.

Ayrıca sahanın çok büyük olması ve karşılaşılan sorunlara bir an önce çözüm getirilmesi maksadıyla DSİ 15. Bölge (Şanlıurfa) Müdürlüğümüze ait 32 adet personel ile 24 saat vardiyalı olarak destek verilmektedir.

Tüm imalatlar sözleşme hükümlerine ve teknik şartnamelerine uygun olarak laboratuvar ve saha testlerine göre yapılmakta ve kontrol edilmektedir. Kanallarda sık sık çökme yaşanmamaktadır. Sadece 27 Aralık 2015 tarihinde ana iletim kanalında bir çökme yaşanmış ve sulama sezonu öncesi onarılarak faaliyete sokulmuştur.

Şebekede meydana gelen patlaklar işletme firması tarafından en fazla 48 saat içinde onarılmaktadır. Bu süreler oldukça makul sürelerdir. İnşaatı devam eden alanlarda ise onarımlar inşaat firmalarınca yapılmakta olup onarımlar esnasında sahadaki çiftçilerin tehdit ve engelleri ile karşılaşılmaktadır.

Bu alanlarda inşaat firmalarının inşaatı devam eden hatları işletmeye açmaları tamamen kendi aleyhlerine olmasına rağmen halkın faydalanması için bu sorumluluğu almakta ve yardımcı olmaktadırlar. Kayyum atanması tamamen hukûkî bir prosedür olup patlaklar ve onarımlara etkisi yoktur.

Firmaların inşaatı devam eden hatları sulamaya açma mecburiyetleri olmadığı gibi çiftçilerin yanlış müdahaleleri neticesinde meydana gelen patlakları da onarmaları ve bu yüzden fazladan masraf yapmaları zorunlulukları bulunmamaktadır.

Suruç Ovasındaki sulama sahaları, aşama aşama işletmeye açılmakta ve yaşanan sorunlar çözülmeye çalışılmaktadır. Buradaki en büyük sorun çiftçi müdahaleleri Ve mekanik aksamın çalınmasıdır.


       

Bu haber 1796 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Suruç

VALİ YARDIMCISI AÇIKGÖZ SURUÇ KAYMAKAMLIĞINA GÖREVLENDİRİLDİ

VALİ YARDIMCISI AÇIKGÖZ SURUÇ KAYMAKAMLIĞINA GÖREVLENDİRİLDİ Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz Suruç Kaymakamlığına vekaleten görevlendirildi.

KAYMAKAM ABDULLAH ÇİFTÇİ BURSAYA ATANDI.

KAYMAKAM ABDULLAH ÇİFTÇİ BURSAYA ATANDI. Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi; Bursa ‘nın Yenişehir ilçesi Kaymakamlığına atandı.


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu