Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
AHMET BİCAN CAMİ RESTORASYON ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

AHMET BİCAN CAMİ RESTORASYON ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Tarih 12.Ağustos.2016, 10:18

Şanlıurfa Vakıflar Bölge müdürlüğü tarafından restore edilmek üzere ihalesi yapılan ve Mart ayında restorasyon çalışmasına başlanılan cami de çalışmalar devam ediyor.Şanlıurfa Vakıflar Bölge müdürlüğü tarafından restore edilmek üzere ihalesi yapılan ve Mart ayında restorasyon çalışmasına başlanılan camii de çalışmalar devam ediyor.
Restorasyon çalışmaları için 400 bin TL ödenek ayrılan tarihi cami Kürkçüzade İzzetli Ahmet Bican Efendi tarafından inşa edildiği söylenir. İnşa kitabesi bulunmayan camii daha önce Suruç Kaymakamlığı tarafından 1996 yılında restore edilmiş ancak restorasyon çalışmalarında tarihi yapı korunamamıştı.


TARİHİ YAPININ ALTINDAN TARİH ÇIKTI

1304-1882 yıllarında yaşadığı tahmin edilen Kürkçüzade İzzetli Ahmet Bican Efendi tarafından inşa edilen ve restorasyon çalışmaları sırasında yapılan kazıda camii avlusunda çok eskiden mahzen olarak kullanılan iki adet yapı ve camii avlusunun batı ve doğu istikametine doğru uzanan üstü beyaz taşlarla örülü kanalizasyon olarak kullanıldığı tahmin edilen su yoluna rastlandı.CAMİİ ETRAFINDA İŞ YERİ YAPILMASIN

Yıllardır restorasyon yapımı için çaba gösteren ve imza toplayan ilçe halkı restorasyon sonrasında tarihi yapının etrafına iş yeri yapılmamasını istiyor.
Yetkililerin bu konuda hassasiyet göstermelerini isteyen vatandaşlar “restorasyon çalışmalarıyla sevindik eğer camiinin önüne yine dükkanlar yapılıp camiinin önü kapatılırsa bu sevincimiz kursağımızda kalır böyle bir duruma izin verilmemelidir.”

       

Bu haber 2204 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI Eğitimde başarıyı arttırma projesi değerlendirme toplantısı Suruç Öğretmenevinde yapıldı.

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesine hizmet veren ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne borcu olan abonelere yapılandırma im...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu