Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
SURUÇLU ŞAİRİN 35 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLDU

SURUÇLU ŞAİRİN 35 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLDU

Tarih 09.Haziran.2014, 19:54

1970 yıllarında şiir yazamaya başlayan Suruç’lu şair Sait Kendirci’nın şiirlerini kitaba dönüştürme hayali İlçe Kaymakamı Abdullah Çiftçi’nin katkılarıyla 35 yıl sonra gerçekleşti.1970 yıllarında şiir yazamaya başlayan Suruç’lu şair Sait Kendirci’nın şiirlerini kitaba dönüştürme hayali İlçe Kaymakamı Abdullah Çiftçi’nin katkılarıyla 35 yıl sonra gerçekleşti.
Yazdığı bir çok şiiri rap müziği şeklinde yorumlanıp klip haline gelen Şair Sait Kendirci’nin şiirleri “Şafak Vaktinde” adlı Şiir Kitabıyla bir araya getirildi.
Suruç Vali Ziya Çoker Konferans salonunda düzenlenen imza gecesiyle okurlarıyla buluşan Sait Kendirci’yi Şanlıurfa Şairler ve besteciler Derneği de yalnız bırakmadı. Geceye katılan şiir severlerine şiirlerinden seçmeler okuyan Şair Sait Kendirci, katkılarından dolayı Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi’ye teşekkür etti.

Gecede söz alan İlçe Kaymakamı Abdullah Çiftçi ise güzel bir ana şahitlik ettiğini söyledi. Kaymakam ÇİFTÇİ “ Sevgili ağabeyim Sait Kendirci duygularını kağıda dökmüş belli sıkıntılarla uğraşmış ama yinede kaleme aldığı şiirlerini bir araya getirerek Şafak Vaktinde isimli kitabını çıkarmıştır. Biz ne kadar değerlerimize sahip çıkarsak ne kadar kol kanat olursak gençliğimize o kadar eser bırakmış olacağız.
Biz Sait ağabeyimize bir özür burçluyuz. Çünkü 35 yıldır hem Suruç’u hemde bizimde yaşadığımız duyguları dile getirmiştir. Ve kaleme aldığı Şafak Vaktinde adlı kitabı Suruç halkına ölümsüz bir eser olarak kalacaktır.”dedi

Gençliğin verdiği heves ve yaşadığı derin duygularımın kabarmasıyla şiir yazmaya başladığını belirten Şair Sait Kendirci ilk şiirlerinin konusu aşk olduğunu söyledi. Sait Kendirci “ İlerleyen yaşlarda memleket konularında, dini konularda şiir yazmaya başladım. Şiirlerimi yazarken beni etkileyen konuları yazardım. Bu yüzden tüm şiirlerimde yaşanmışlık vardır.
Örneğin haberlerde şarkı söyleyen domuzu ve kütüğün üstünde besmele yazması nı ;sokakta köpek memesini emen bir kediyi görünce hayranlığımı gizleyemedim ve “Aklım Ermedi” isimli şiirimi yazdım. Diğer şiirlerimde buna benzer hikayeler vardır.
1970’lerin popüler halk ozanı olan Aşık İhsani’nin şiirlerini okuyunca daha çok etkilendim. Bu yüzden halk şiirleri tarzında şiir yazmaya özendim. Dörtlüğü ,hece ölçüsünü ve kafiyeleri “Aşık İhsani” ve “Güllühşah” isimli eserlerinden öğrendim.
Özellikle aşk konulu şiirlerimde Aşık İhsani’nin etkisi vardır. Daha sonra Yunus Emre şiirlerini okumaya başladım. O da bir halk ozanı olduğu için yakınlık hissettim.
Dini duygularla yazdığım şiirler Yunus Emre etkisiyle yazılmıştır. Ayrıca Yunus’a atfen “Yunus Hakk’a Dönük İdi “ isimli şiirimi yazdım.
Memleketim olan Suruç’u çok seviyorum. Onun mahzum, melül ve mağrur duruşu beni çok etkilemiştir. Memleketteki yokluk ve yoksukluğu görmezden gelmezdim. Hayattaki en büyük isteklerimden biri de memleketimin bu yokluk ve yoksulluktan kurtulmasıdır.” Şeklinde konuştu.

Şiirlerinin 1982’den sonra yerel basına çıkmaya başladığını ifade eden Şair “haftada bir şiirlerim yayımlanmaya başlayınca halk beni tanımaya ve sevmeye başladı. Ulusal TV kanallarımızda olan Dünya TV ve Ekin TV’de tanıtım proglarımına katılmaya başlayınca şöhretim arttı.

Otuz beş yıllık şiir hayatımda yaklaşık dört yüz şiir yazdım. Bu şiirleri bir kitap haline getirme fikrim son on yılda oluştu. Edebiyat öğretmeni Osman Aslan kardeşim beni ve şiirlerimi tanıyınca kitap oluşturmam için bana yardımcı oldu. Bu ışıkta yaklaşık yüz atmış şiirimi derleyip kitap oluşturacak hale getirdi. Bundan sonra sponsor aramaya başladık.
TV kanallarında yaptığım röportajlarda bu dileğimizi anlattım. TRT 6’te Berdan Mardini’nin konuğu olarak katıldığım programda sponsorluk talebimizi dile getirdik.

En sonunda Kaymakamımız sayın Abdullah Çiftçi’nin yanına giderek şiir kitabımızın çıkarılması için talepte bulundum. Şiirlerimi görünce beğendi ve kitabın çıkarılması için yardımcı olacağını dile söyledi.

Katkılarından dolayı Suruç Kaymakamımız sayın Abdullah Çifti Bey’e çok teşekkür ediyorum. Ayrıca edebiyat öğretmeni Osman Aslan kardeşime de emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Kitabı tüm Suruç’lu hemşerilerime armağan ediyorum”dedi.


SAİT KENDİRCİ KİMDİR :

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin Alanyurt (Zehvan) köyünde doğan Şair’in çocukluk yılları köyde geçti. İlköğrenimine Suruç’ta başladı. Çeşitli nedenlerden dolayı orta öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Vatani görevini yaptıktan sonra evlenen Şair Sait Kendirci 30 yıla yakın bir süredir şiir yazıyor ve dikiş makinesi tamirciliği yaparak yaşamını sürdürüyor.

       

Bu haber 4498 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür-Sanat

SURUǒTA ÇEKİLEN AKREP DİZİSİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR

SURUǒTA ÇEKİLEN  AKREP DİZİSİ  BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR Suruç’ta kısa video dizisi şeklinde çekilmekte olan ve internet üzerinden yayınlanan dizinin çekimleri devam ediyor...

HALEPLİBAHÇE PARKINDA MUSTAFA ÖZARSLAN KONSERİ

HALEPLİBAHÇE PARKINDA MUSTAFA ÖZARSLAN KONSERİ Şanlıurfa Belediyesi, hizmete açtığı Haleplibahçe Parkında düzenlediği ücretsiz konserde sanatçı Mustafa Özarslan s...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu