Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
BAYDEMİR ESNAFLA BİRLİKTE DUAYLA KEPENK AÇTI

BAYDEMİR ESNAFLA BİRLİKTE DUAYLA KEPENK AÇTI

Tarih 25.Mart.2014, 14:48

Barış ve Demokrasi Partisi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Baydemir, Ahilik geleneğinden kalan esnafın duayla kepenk açması törenine katıldı. Baydemir, esnafla birlikte bereket duası okurken, Aşevinde yoksullara erzak dağıtırken görüntü almasına izin vermedi.Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Baydemir, Ahilik geleneğinden kalan esnafın duayla kepenk açması törenine katıldı. Baydemir, esnafla birlikte bereket duası okurken, Aşevi’nde yoksullara erzak dağıtırken görüntü almasına izin vermedi.

Baydemir, Haşimiye Meydanı Aşağı Çarşı’da Selçuklu ve Osmanlı döneminden bu yana esnaf ve zanaatkarların oluşturduğu Ahilik’in bir geleneği olan dua ile kepenk açma törenine katıldı. Esnafın hem ekonomik hem ahlaki olgunluğunu sağlayan Ahilik geleneğinin canlı olduğu Aşağı Çarşı’da Baydemir, esnafla birlikte dua okudu. Duanın ardından esnafı gezen Baydemir, sorunları hakkında bilgi alarak sohbet etti. Baydemir, “İnşallah 31 Mart Pazartesi günü yine burada olurum ve bu sefer şehr’ül emin olarak duamızı ederiz. 2 milyonluk bir şehrin yaşayanları ve daha doğmamışların sorumluluğunu alarak esas yarışın 31 Mart’tan sonra başlayacağını belirten Baydemir, “İnşallah bu halka karşı mahcup olmayacağız, maaşımız dışında kuruş haram olacaktır. Ailecilik olmayacaktır” dedi.

URFA’YI 5 KURUŞLA KANDIRAMAZSIN DİYECEĞİZ

“Bu kentin kapılarını dünyaya açacağız” diyen Baydemir, Şanlıurfa’nın yoksulluğu yaşadığını, 450 bin urfalının Türkiye’nin batı yakasına giderek ırgatlık yaptığını söyledi. Baydemir, “Urfa’nın rızkı yüz liradır, Urfa’ya verilen 5 kuruştur. 80 yıldır bu böyledir ve onun için biz bu noktadayız. Dolayısıyla biz inşallah Urfa’nın arkasında duracağız. Sen Urfa’yı 5 kuruşla kandıramazsın. Urfa’nın hakkı yüz liradır” diye konuştu.

TAŞERON İŞÇİ İLK ETAPTA SENDİKALAŞACAK

3-4 belediye işçisi Baydemir yanına oturarak fazla mesai yaptıklarını ancak ücretini almadıklarını belirterek, tatil günleri de çalıştıklarından yakındı. Baydemir de Diyarbakır’a telefon açıp uygulamalarını sorabileceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Taşeron işçileri bana göre emeği sömürülen yegane kesimdir. Bir nevi çağın köleciliği hizmet alımı personelidir. Ama adı demokrasidir. Şimdi biz ilk etapta şunu yapacağız, sendikalaşacaksınız. Sizin bir sendikanız olacak. Sizinle Toplu sözleşme yapacağız. 8 saatten fazla bir dakika çalışırsanız mutlaka mesainiz ödenecek. Kıdem tazminatınız yatacak. 8 ay çalıştırılıp işinize son verilmeyecek ve özlük haklarınız olacak. Sizler bütün mesai arkadaşlarımız gibi eşit işe eşit ücret olacak. Biriniz diğerinden daha fazla almayacaksınız. Biriniz diğerinden daha eksik ya da daha çok çalışmayacaksınız. Giderek sizin hak ve hukukunuzu kadrolu çalışan kişiyle eşit hale getirmenin mücadelesini vereceğiz. Sizlerin kadrolu olabilmeniz için parlamentoda arkadaşlarımız mücadele yürütecekler. İnşallah oturup aynen böyle muhabbet edeceğiz. Ortak akılla karar vereceğiz. Fikri, inancı, düşüncesi ne olursa olsun tek bir işçinin işine son verilmeyecek. Emekçinin alın terine bakacağız.”

 

SOSYAL DEVLET ROLÜNÜ ÜSTLENECEĞİZ

Baydemir daha sonra Hz. İbrahim Halillullah Kültür ve Eğitim Vakfı Gönüllü Kuruluşlar Aş Evi’ni ziyaret etti. Vakıf Başkanı Av. Halit Şevki Kaplama ile vakıf yöneticileriyle görüşen Baydemir, devletin sosyal devlete dönüşmesi için çaba sarf edeceklerini söyledi. Sosyal hizmeti yerel yönetimlerin üstlenmesi için çaba göstereceklerini belirten Baydemir, “10 yıllık deneyimimiz içerisinde kurmuş olduğumuz Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin bu vakfımızın yapmış olduğu hizmeti yürütüyor.  Bu sayede 3500 aileye her ay düzenli nüfusuna göre ihtiyacını karşılıyor. Aileler gıdayı Gıda Bankasına gelip alıyor evine götürüyor, hangi gıdaya ihtiyacı varsa, her gıdanın üzerinde puanlar var, o puanlara göre kendi ihtiyacını seçiyor, torbasına koyup götürüyor. Bu arada kamera yok, fotoğraf makinesi yok, herhangi bir şekilde de onun sureti yayınlanmıyor” şeklinde konuştu.

AŞEVİNDE KAMERASIZ ERZAK DAĞITIMI

Baydemir, kendisini takip eden gazetecilere vakıf yöneticileri ile görüşürken yaptığı konuşmanın yayınlanabileceğini ancak gıda yardımı dağıtırken görüntü ve fotoğraf alınmamasını istedi. Baydemir bunu, “Çünkü insan onuru açısından bu rahatsızlık verebilir. Bir elin verdiğini diğer el duymaması, görmemesi lazım kültürünü yaşama geçirmemiz lazım” diye konuştu. Yapılan çalışmanın kıymetli olduğunu ifade eden Baydemir, 31 Mart’tan sonra birlikte ve eş güdüm sağlayacaklarının altını çizdi. Baydemir, “Öyle bir sistem kuracağız ki Urfamızda nana muhtaç, gıdaya muhtaç bütün ailelerimi tespitini yağacağız her şeyden önce. Bilgisayar sistemi kurup diyelim ki siz Ahmet’e veriyorsanız artık bizim Ahmet’e vermemize gerek yok.  Kendi aramızda bir ağ oluşturacağız ve herkese inşallah ulaşacağız” diye konuştu. Baydemir daha sonra ihtiyaç sahiplerine gıda paketi dağıttı ve gazetecilerden görüntü almamalarını rica etti.


       

Bu haber 3232 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Politika

HDP’NİN DARBELERE HAYIR MİTİNGİNE YASAK GELDİ

HDP’NİN DARBELERE HAYIR MİTİNGİNE YASAK GELDİ Halkların Demokratik Partisinin Şanlıurfada yapacağı mitinge Valilik yasak kararı getirdi.

HDP SURUÇ TEŞKİLATINA YENİ EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ

HDP SURUÇ TEŞKİLATINA YENİ EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ Halkların Demokratik Partisi Suruç İlçe Teşkilatı yaptığı olağanüstü kongreyle yeni eş başkanlarını seçti


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu