Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
İHD, FAİLLERE ZAMAN AŞIMI KORUMASI KABUL EDİLEMEZ

İHD, FAİLLERE ZAMAN AŞIMI KORUMASI KABUL EDİLEMEZ

Tarih 11.Mart.2014, 09:13

İnsan Hakları Derneği Şanlıurfa Şubesi Gazeteci Nazım Babaoğlu'nun kaybedilişinin 20. yılında faillerin hala ortaya çıkarılmayışı için basın açıklaması yaptı.İnsan Hakları Derneği Şanlıurfa Şubesi Gazeteci Nazım Babaoğlu'nun kaybedilişinin 20. yılında faillerin hala ortaya çıkarılmayışı için basın açıklaması yaptı. İnsan Hakları Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Ahmet Fırat’ın yaptığı yazılı açıklama da “Gözaltında kaybedilenlerin faillerine zaman aşımı koruması kabul edilemez.” Denildi.

 

İHD Şanlıurfa Şubesinin basın açıklaması şöyle;

 

12 Mart 1994 tarihinde, Özgür Gündem gazetesi muhabiri Nazım Babaoğlu,  bir haber için gittiği Siverek'te bir daha kendisinden haber alınamadı.

Olayla ilgili gerek İHD şubesinin, gerekse ailenin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bilgileri ve tanıkları ile birlikte, Diyarbakır özel yetkili savcı Ahmet Karacan'a aktarılmıştı.

 

Nazım Babaoğlu'nun kaybedilmesi üzerinden 20  yıl geçti. Bu süre içersinde ortaya çıkan tanıkları ve iddiaları savcılık dikkate almadı, hiçbir soruşturma açılmadı. Şimdi de zaman aşımı denilerek dosyanın kapanması söz konusu. 

 

Siverek'te gözaltında kaybetme olayına baktığımızda İlin mülki idare amirlerinin de kendilerine düşen rolleri başarıyla yerine getirdikleri görülüyor. Dönemin Urfa Emniyet müdürü Mehmet Cebe, Urfa Valisi Ziyaettin  Akbulut ve Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Fidanboy, gözaltında kaybetmelerden sorumludur.

 

Biz İHD Urfa şubesi olarak gözaltında kaybetmelerin bir insanlık suçu olduğuna inanıyor ve bu gibi olaylarda asla zaman aşımı kavramını kabul etmeyeceğiz. Suçlular yargı karşısına çıkarılıncaya kadar, her türlü karanlık olayları aydınlatılıncaya kadar ve devlet kendisi ile yüzleşinceye kadar, İHD  olayın takipçisi olmaya devam edecektir.


       

Bu haber 2455 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yaşam

KIŞ SAATİ UYGULAMASI KALDIRILDI

KIŞ SAATİ UYGULAMASI KALDIRILDI Bakanlar Kurulunca uygulanan kış saati uygulamasına son verildi.

ŞARTLI TAHLİYENİN DETAYLARI AÇIKLANDI

ŞARTLI TAHLİYENİN DETAYLARI AÇIKLANDI 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişinin tahliye olm...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu