Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
ŞANLIURFA HALK SAĞLIĞINDAN KANSER TARAMASI

ŞANLIURFA HALK SAĞLIĞINDAN KANSER TARAMASI

Tarih 06.Mart.2014, 15:20

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şubesi ve Kardeşini Seç Derneği iş birliğiyle Şanlıurfa Kapalı ceza evinde tutuklu ve hükümlü kadınlara genel kanserler ve kadın kanserleri konusunda eğitim ve taramalar yapıldı8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şubesi ve Kardeşini Seç Derneği iş birliğiyle Şanlıurfa Kapalı ceza evinde tutuklu ve hükümlü kadınlara genel kanserler ve kadın kanserleri konusunda eğitim ve taramalar yapıldı. Eğitim ve tarama etkinliğine cezaevi çalışanları ve tutuklu hükümlü kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Kanser Şube Müdürü Serpil Yüksekyayla “Kanser taramalarının yoğun çalışmaları arasında buradaki kadınlarımızı unutmadık ve her bireyin olduğu gibi buradaki kadınlarımız da sağlık ve tarama ile ilgili sağlık konularında her türlü desteklerini vermekteyiz Kanser günümüzün çok önemli halk sorunudur.” Dedi.

Serpil Yüksekyayla şöyle devam etti. “Bizler ilimizde kurulmuş olan 4 KETEM’le birlikte tüm aile hekimlerimizde taranabilir kanser ön tetkiklerini yapmaktayız.  20 yaşından sonra her kadının kendi kendine meme muayenesi yapması 40 yaşından sonra her kadının 2 yılda bir mamografi çektirmesi meme kanserini çok erken evrede yakalayabildiğini ve tedavi şansını çok yüksek olduğunu unutmamalıyız ayrıca kadınlarda görülen rahim ağzı (serviks) kanserinin pap smear testiyle erken dönemde yakalandığını yine kalın barsak(kolorektal) kanserler içinse tüm bireylerin 2 yılda bir dışkıda gizli kan baktırmasının önemli olduğunu vurguladı. Kanser taramaları ile ilgili çalışmalara tüm halkımıza çağrıda bulunmak istiyoruz aile hekimlerine ve KETEM’lerde bu hizmeti tamamen ücretsiz bir şekilde yaptırabilirler.”


       

Bu haber 2084 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yaşam

KIŞ SAATİ UYGULAMASI KALDIRILDI

KIŞ SAATİ UYGULAMASI KALDIRILDI Bakanlar Kurulunca uygulanan kış saati uygulamasına son verildi.

ŞARTLI TAHLİYENİN DETAYLARI AÇIKLANDI

ŞARTLI TAHLİYENİN DETAYLARI AÇIKLANDI 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişinin tahliye olm...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu