Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
ŞANLIURFA, UNESCO DÜNYA GASTRONOMİ ŞEHRİ ADAYLIĞINI AÇIKLADI

ŞANLIURFA, UNESCO DÜNYA GASTRONOMİ ŞEHRİ ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Tarih 01.Mart.2014, 10:04

Şanlıurfa, Unesco Dünya Gastromoni Şehirleri arasına adını yazdırarak dünyaca bilinen bir marka şehir olmaya hazırlanıyor.Kolombiya'dan Popayan, Çin'den Chengdu, İsveç'den Östersund, Lübnan’dan Zahle, G.Kore’den Jeonju’nun elde ettiği, Unesco’nun ‘Dünya Gastronomi Şehri’ unvanı için ringe çıkıyor. Sonucun açıklanacağı 30 Kasım 2014’e kadar şehirde hayat duracak her yer gastronomi olacak. Şanlıurfa’nın aday olduğu dünyada daha önce sadece 5 şehrin elde edebildiği bu unvana Şanlıurfa çok yakın.

Şanlıurfa, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO), Şanlıurfa Ticaret Borsası işbirliğinde ‘UNESCO Dünya Gastronomi Şehri’ adaylığını açıkladı. Şanlıurfa’nın ‘Unesco Dünya Gastronomi Şehri Adaylığı’; Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin, Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Kent Konseyi Başkanı Sabri Dişli, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) Başkanı Yalçın Manav, Unesco Almanya Milli Komite Üyesi Faruk Şen, TURSAB Kültür Müdürü Hidayet İlhan Uçak,Adalet ve Kalkınma Partisi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celalettin Güvenç ve Unesco Temsilcileri, Ulusal Turizm Sivil Toplum örgütleri temsilcilerinin katıldığı özel bir klasmanla kamuoyuna duyuruldu.

Toplantıda yapılacak global turizm hamlesi süreçleri ile anlatıldı. Adaylığın sonucunun açıklanacağı 30 Kasım 2014 tarihine kadar Şanlıurfa ili sınırları içerisinde gastronomi merkezli çalıştaylar, uluslararası ve ulusal gastronomi yarışmaları, workshopler, özel kurs-eğitim ve turizm panelleri gerçekleştirilecek. Bu noktada Şanlıurfa’yı Unesco Dünya Gastronomi Şehri adayı olmasının ardından adaylık kriterlerini yerine getirmesi için hummalı bir çalışma bekliyor.

 Bir şehrin bu unvana sahip olması için gereken kriterleri ise şunlar:
 Şehrin yada bölgenin karakterine aşina iyi gelişmiş bir gastronomi kültürüne sahip olmak.
 Çok sayıda geleneksel şef ve restoran barındıran canlı bir gastronomi topluluğuna sahip olmak. Geleneksel pişirme tarzında, endojen, kendine has malzemelerin kullanılıyor olması.
Geleneksel yiyecek pazarı ve endüstrisi barındırıyor olmak.

Bugüne kadar hâlihazırda dünyada sadece 5 şehir 'Dünya Gastronomi Şehri' unvanını alabildi. Bu unvanı ilk olarak 2005 yılında Kolombiya'dan Popayan şehri aldı. Ardından 2010 yılında Çin'den Chengdu ve İsveç'in Östersund şehirleri bu ünvana layık görüldü. Bu ünvanı en son almayı başaran şehirler ise şöyle: Lübnan’dan Zahle ve G.Kore’den Jeonju. Unesco tarafından layık görülen bu unvana sahip olmak unvanı kazanan şehre prestijin yanında turizm alanında da oldukça büyük bir ekonomik kazanç sağlamasından ötürü ekonomistler tarafından önemli sayılıyor.

Gerçekleşen toplantıda bir konuşma yapanŞanlıurfa Ticaret Odası Başkanı E.Sabri Ertekin, “İlimiz Hz. Adem’den beri insanların yaşadığı bir yer olmuştur. Bazı kaynaklara göre Hz. Adem Habil-Kabil olayından sonra ilimize yerleşmiş. Ayrıca dünyada bilinen ilk tarım burada gerçekleştirilmiş. Bu nedenle çok zengin bir tarihimiz ve bunun delili olarak da 11500 yıllık Göbeklitepe Tapınağıvar. Biliyoruz ki böyle bir eser yapabilmek için de belli bir birikime sahip olmak gerekiyor. Yani ilimizin tarihi geçmişi ile ne kadar övünsek azdır. Bu zengin kültür güzel yemekler ve diğer sanat eserlerini de ortaya çıkarmıştır. İnanıyoruz ki bu eserleri görmek üzere ilimize insanlarımız geliyor ama Gurme Turizmi de önemli o yönlü çalışmalarımızı da yoğunlaştırmalıyız. Bugün ilimize gelen kıymetli misafirlerimize tescil aşamasında olan 13 yemeğimizi tattırdık umarım beğenmişlerdir. Misafirlerimizin de desteği ile inşallah 'Dünya Gastronomi Şehri' unvanını alacağız. İnanıyoruz ki Gastronomi şehirleri arasında en önemli il Şanlıurfa olacaktır” dedi.


       

Bu haber 2233 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür-Sanat

SURUǒTA ÇEKİLEN AKREP DİZİSİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR

SURUǒTA ÇEKİLEN  AKREP DİZİSİ  BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR Suruç’ta kısa video dizisi şeklinde çekilmekte olan ve internet üzerinden yayınlanan dizinin çekimleri devam ediyor...

SURUÇLU ŞAİRİN 35 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLDU

SURUÇLU ŞAİRİN 35 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLDU 1970 yıllarında şiir yazamaya başlayan Suruç’lu şair Sait Kendirci’nın şiirlerini kitaba dönüştürme hayali İlçe Kay...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu