Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
BAYDEMİR, ENGELLİLERİN İKİNCİ AİLESİ OLACAĞIZ

BAYDEMİR, ENGELLİLERİN İKİNCİ AİLESİ OLACAĞIZ

Tarih 26.Şubat.2014, 09:36

BDP Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Osman Baydemir, Şanlıurfa Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve İstihdam Derneğinı ziyaret etti. Seçilmeleri halinde engellilerin bir değil iki aileleri olacağını ifade eden Baydemir, Engellilerin iki ailesi olacak bir anne babası bir de belediyesi dedi.BDP Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Baydemir, Şanlıurfa Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve İstihdam Derneği atölyesini ziyaret etti. Atölyede üretim yapan engellilerin alkışlarla karşıladığı Baydemir engelli çocuklar ile tek tek selamlaştı. Dernek Başkanı Bedih Satoğlu, ziyaretlerinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, Baydemir’e teşekkür etti. Belediye Başkan Adayı Baydemir daha sonra, bakır taslarda ikram edilen ayran ve ekmeği engelli çocuklar ile birlikte yedi.

Baydemir’e yoğun ilgi gösteren çocuklardan görme engelli 14 yaşındaki Uğur Açmaz isimli çocuk, kentte engellilerin dışlandığını, hor görüldüğünü ve mevcut belediyenin engellilere iş imkanı sunmadığını belirterek, “İnşallah siz seçilirsiniz ben gelir sizin elinizi öperim” dedi.

Dernek Başkanı Bedih Satoğlu ise, şimdiye kadar Şanlıurfa’da engellilerin medyatik birer malzeme olarak kullanıldığını ve verilen sözlerin tutulmadığını belirterek, “Siz toplumun dezavantajlılarını önemsediğinizi, bizi ziyaret ederek gösterdiniz. İslam ve Kuran kimsenin malzemesi olmamalı, artık din tabela olarak kullanılmamalı. Kandırıla kandırıla artık ağzımızda diş kalmadı. İnşallah engelli çocuklarımıza bundan sonra insan gözüyle bakılır, eşit haklar tanınır. Birçok parti bizi ziyaret ediyor ama sonradan bizimle ilgili ya bir kelime konuşuyor ya da konuşmuyor. Engelliler de bu toplumun bir parçası değil mi?” diye konuştu. Satoğlu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Baydemir’den seçilmeleri halinde engelliler için neler yapacaklarını sordu.

Daha sonra konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Baydemir, engelli derneklerinin yürüttükleri çalışmaların kutsal bir faaliyet olduğunu belirtti. Yürütülen çalışmaların zor ve zahmetli olduğunu dile getiren Baydemir şunları söyledi:

“Şanlıurfa’nın merkezinde, köylerinde ve ilçelerinde yaşayan bütün engelli kardeşlerim bu kentin gerçeğidir. Engelli nüfusumuz bu kentin kimliği ve gerçeğidir. Ana kent belediyemiz nasıl ki bu kentin bütün dinamiklerine kadınlarına ve gençlerine hizmet verecekse, kategorik olarak kentte yaşayan bütün engelli kardeşlerimiz de en üst düzeyde bu hizmetlerden istifade edecektir.”

Bütün engelli yurttaşların örgütlenmesini destekleyeceklerini ifade eden Baydemir, “Engelli yurttaşlarımızın örgütlenmesini destekleyeceğiz, buna öncülük edeceğiz. Engelli yurttaşlarımızın tek çatı altında buluşması, dernekleşmesi vakıflaşmaları konusunda destek ve dayanışma göstereceğiz. Şanlıurfa engelli dernekleri ya da meclisi oluşturacağız. Bu meclis bizim birebir muhatabımız olacak ve kent dizaynına dair yapmış olduğumuz bütün planlama faaliyetlerinde mutlaka engelli meclisinin görüşünü alacağız. Örneğin bir park, kaldırım veya yol inşa ettiğimizde engelli yurttaşımızın görüşünü alacağız. Engelliyi yok sayarak bu kentte tek bir çivi çakmayacağız” diye konuştu.

Engelli vatandaşların dezavantajlı olduklarına dikkat çeken Baydemir, devamla şunları dile getirdi:

“Yurttaşlarımız için özel araç tahsis edeceğiz ve Şanlıurfa’da engelli merkezi oluşturacağız. Bu engelli merkezimiz içerisinde kategorik olarak meslek edindirme kurslarını geliştireceğiz ve her bir engelli yurttaşımızın fiziki engeline göre meslek sahibi olabileceği bir mekanizmayı oluşturacağız. O mesleki eğitimi aldıktan sonra da Engelli Danışma Merkezimiz eliyle gönüllü danışmanlık hizmeti vererek, gerek özel sektör, gerekse kamuda işe yerleşmesi için aktif çaba sarf edeceğiz. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığımız Şanlıurfa’da adeta bir Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi çalışma yürütecek ve bunun içinde Engelli Şube Müdürlüğümüz olacak. Bu müdürlüğümüz bütün merkez ve ilçelerin bütün engelli nüfusunun sorunlarının çözülmesi, yaşamlarının kolaylaştırılması ve hatta ailelerinin yaşamlarının kolaylaştırılması konusunda faaliyet yürütecek.”

Engelli vatandaşların anne, baba veya kardeşlerinin de meslek edindirme kursundan yararlanacağını ifade eden Baydemir konuşmasını, “Eve ekmek girmezse o engellinin yaşamına daha negatif yansıyacaktır. Ve Şanlıurfa halkına diyeceğiz ki hepimiz bir gün engelli olabiliriz, bu hepimizin başına gelebilir. Eğer biz engelleri ortadan kaldırırsak, engelsiz bir kent, herkesin ulaşabileceği bir kenti yaratmanın inşa etmenin çabasını sizlerle birlikte vereceğiz. Yani engelli kardeşlerimin sadece bir ailesi değil, iki ailesi olacak, annesi babası ve belediyesi” şeklinde tamamladı.

Atölyede çalışan engelli çocuklar Baydemir’in konuşmasını sık sık alkışlara kestiler. Ardından çocukların galoş üretmek için kullandıkları yarı mekanik makinanın başına geçen Baydemir, ortopedik engelli Müslüm Balcı adlı çocukla birlikte galoş yaptı. Atölyede yapılan üretimi ve ürünlerin ne şekilde pazarlandığı konularında bilgi alan Baydemir, atölyeden ayrılırken çocuklar Baydemir’i öpmek ve hatıra fotoğrafı çektirmek için birbirleriyle yarıştılar.


       

Bu haber 1845 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Politika

HDP’NİN DARBELERE HAYIR MİTİNGİNE YASAK GELDİ

HDP’NİN DARBELERE HAYIR MİTİNGİNE YASAK GELDİ Halkların Demokratik Partisinin Şanlıurfada yapacağı mitinge Valilik yasak kararı getirdi.

HDP SURUÇ TEŞKİLATINA YENİ EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ

HDP SURUÇ TEŞKİLATINA YENİ EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ Halkların Demokratik Partisi Suruç İlçe Teşkilatı yaptığı olağanüstü kongreyle yeni eş başkanlarını seçti


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu