Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
ARAPDER; HERKES ANADİLİNİ ÖZGÜRCE KONUŞSUN

ARAPDER; HERKES ANADİLİNİ ÖZGÜRCE KONUŞSUN

Tarih 21.Şubat.2014, 14:43

UNESCO Genel Kurulu 1999 yılında, 21 Şubat gününü Dünya Anadili Günü olarak kabul etmiş 2000 yılından beri bugün Dünya Anadili Günü olarak kutlanıyor. 

21 Şubat 2002 tahinde ise UNESCO’nun  yayınladığı Dünya Dilleri Atlasında dünyada konuşulan 6 bin dilin yarısının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu açıklanmıştı.

 

ARAPDER  Genel Başkanı Şükrü Kırboğa 21 Şubat Dünya Anadil Günü hakkında yaptığı açıklamada, “Dil canlı bir varlıktır. Diller de insanlar gibi doğar, büyür, baskı altına alındığı taktirde ise inleyerek ölür “Dünyanın ortak mirasları olan dünya dillerinin durumu nedir diye bir soru sorulunca insan, gerçekten bir trajedi ile karşı karşıyayız” diyerek bölge halkının düşüncelerini anlattı.   

 

HERKES ANADİLİNİ ÖZGÜRCE KONUŞSUN

 

ARAPDER olarak herkesin Dünya Anadil Gününü kutladığını belirten Genel Başkan Kırboğa, Dünyadaki tüm dillerin önemli ve eşit değere sahip olması gerektiğini söyledi.Şükrü Kırboğa, “Dil toplumsal bir değerdir. Anadil hakkı, her insanın en doğal hakkıdır. İnsan hakları kapsamındadır. Anadil toplumlar, halklar için varlık-yokluk anlamına gelir. Anadilde eğitim insanidir. Ayrıca en temek haktır. Çağdaş devletler bunu sağlamakla yükümlüdür. Hepimiz anadilimize sahip çıkmalıyız, hem de hangi koşul altında olursa olsun anadilimizi yaşatmalıyız. Anadilde iletişim, yaşamın temel nedenlerinden biridir. Bin yılı aşkın bir kültür ve tarih birlikteliğine rağmen anlaşabilmek için batı dillerini konuşmak zorunda kalmalarıydı. Yanı başımızdaki bir ülkede, üstelik seksen yıl önce aynı ülkenin toprakları olduğumuz bir memleketin diline iyice uzaklaşmış bulunuyoruz. Bir dile uzaklaşmak o dilin konuşulduğu aleme de uzaklaşmak anlamına geliyor. Harf inkılâbından sonra çoğu dil için bazı sıkıntılar oluştu. Son yıllarda ki gelişmeler ile herkes ana dilini konuşuyor. Burada nüfus önemli değildir. Herkes anadilini özgürce konuşabilsin ki geleceğe ve çocuklarımıza bir miras bırakabilelim” diye konuştu.

 


       

Bu haber 1104 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI Eğitimde başarıyı arttırma projesi değerlendirme toplantısı Suruç Öğretmenevinde yapıldı.

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesine hizmet veren ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne borcu olan abonelere yapılandırma im...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu