Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Aydemir Akbaş Suruç günlerini anlatıyor.

Aydemir Akbaş Suruç günlerini anlatıyor.

Tarih 09.Aralık.2012, 13:36

Yeşilçamın emektarlarından ünlü oyuncu Aydemir Akbaş yedek subay öğretmen olarak görev yaptığı Suruç ilçesine bağlı Kara köyü günlerini anlatıyor.
Hurriyet Gazetesinden İzzet Çapa ile yaptığı bir röportaj da gelen soru üzerine Kara köyü günlerini anlatan Akbaş, çarpıcı bilgiler veriyor.Yeşilçamın emektarlarından ünlü oyuncu Aydemir Akbaş yedek subay öğretmen olarak görev yaptığı Suruç ilçesine bağlı Kara köyü günlerini anlatıyor. Hurriyet Gazetesinden İzzet Çapa ile yaptığı bir röportaj da gelen soru üzerine Kara köyü günlerini anlatan Akbaş, çarpıcı bilgiler veriyor.

İ.Ç: Lisede mi başladı sendeki tiyatro sevdası? A.A: Galatasaray’da okurken sanatla hiç ilgisi olmayan bir heriftim. Derslerden kaçmak için tiyatro bölümüne yazıldım. Hocamız Ahmet Kutsi Tecer sayesinde de tiyatro kanıma giriverdi.


İ.Ç: Hariciyeci olmanı isteyen peder beyin planları suya düştü bu durumda...

A.A: - Vallahi nasıl olduysa babamdan tiyatro eğitimi için Fransa’ya gitme izni kopardım. Ama o ara ihtilal oldu ve yedek subay öğretmenlik çıkınca ben de Paris yerine Urfa’ya gittim.


İ.Ç: Hariciyeci, tiyatrocu derken birden asker oldun. Fikir değiştirmekte istikrarlısın bakıyorum.

A.A: - Sağ olasın... Neyse, Urfa’nın Suruç kazasının Kara köyüne öğretmen olarak gittim. Bir taş eve yerleştim, soğuktan anam ağladı ilk zamanlar...


İ.Ç: Yok muydu yakacak bir soba?

A.A: - O iklimde taş evi içinde 20 soba yaksan ısıtamazsın. Ben de aldım soluğu toprak altında...


İ.Ç: Anlamadım...

A.A: - Toprak altı derken, bazılarının “insanlar doğuda mağarada yaşıyor” diye dalga geçtikleri evlerden bahsediyorum. Oralarda pizza büyüklüğünde bir tezek yakarsın, 13-14 oda sımsıcak olur. Yazın desen, sanırsın hepsi klimalı...


İ.Ç: Nasıldı Urfa’da hayat? A.A: - Hududa 10 kilometre uzaklıkta olduğumuzdan geceleri binbaşıyla birlikte kaçakçı kovalar, gündüzleri Kürt çocuklarına Türkçe öğretirdim.


İ.Ç: Menderes devrilmiş, sen de sol görüşlüsün, keyifler gıcır o günlerde...

A.A: - Yok canım... Albay bir gün yanına çağırdı, pat diye Demokrat Partili olduğumu söyledim.


İ.Ç: Seni solcu biliyorduk, sen Menderesçi çıktın. Bir ufak yanar dönerlik var galiba.

A.A: - Biz en şanssız kuşağız. CHP’nin o faşizan diyebileceğimiz devrini yaşadık. Özgürlük mözgürlük ayağına Menderes hayranı oluverdik. Ardından İşçi Partisi kuruldu, haydi onu destekledik. Ama onun da cılkı çıktı.


İ.Ç: Çorbaya döndürdün işi abi...

A.A: Burjuvalar bir gecede Marx’ı okuyup moda diye sabah solcu uyandılar.


İ.Ç: İsteyen istediğini yapar. Demokrasiye inanmıyor musun?

A.A: Cahil toplumlarda demokrasi olabileceğine inanmıyorum. Dörtte üçü zır cahil olan bir ülkede hangi demokrasiden bahsediyorsun? Siyasi partilerin içinde demokrasi var mı ki memlekette olsun? Benim milletvekilim yok, parti başkanının seçtiği milletvekili var. Haydi söyle bunun neresi demokrasi?


İ.Ç: Çaktırmadan faşist miyiz?

A.A: Ben asker faşisti, sivil faşiste tercih ederim. Apolet kendini inkar edemez ama sivil faşist kendini inkar eder çünkü üniforması yoktur. Askeri faşizm gidicidir, sivil kalıcıdır.


Röportajin Devami için Tikla

       

Bu haber 8151 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI Eğitimde başarıyı arttırma projesi değerlendirme toplantısı Suruç Öğretmenevinde yapıldı.

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesine hizmet veren ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne borcu olan abonelere yapılandırma im...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu