Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Pamuk Tarlaları Makineli Hasada Hazır

Pamuk Tarlaları Makineli Hasada Hazır

Tarih 20.Ekim.2012, 11:54

Türkiyenin en büyük kalkınma projesi olan GAPta, sulu tarıma geçilen tarlalarda üretilen beyaz altın olarak nitelendirilen pamuk, makineli hasada hazırlandı.Makineli hasat için yaprak döktürücü kimyasal uygulama yapan çiftçilerin pamukları makineli hasat için hazır duruma geldi.

İşçilik ücretlerine göre daha ekonomik olan makineli hasat, bölgede giderek yaygınlaşmaya başladı. 250 işçinin yaptığı işi pamuk hasat makineleri tek başına yapıyor. İşçilikte dönüme yaklaşık 20 kuruş masraf olurken makineli hasatta 9 kuruşa hasat yapan arazi sahipleri zamandan kazandıkları gibi ekonomik olarak kazanç sağlıyorlar.

Atatürk Barajı Gölü’nden T-1 tüneli ile alınan Fırat’ın suyu ile sulanabilen Harran, Akçakale ovaları ile yeraltından çıkarılan suyla sulanabilen GAP topraklarında bereket fışkırıyor. Türkiye’de üretilen 4 milyon dekarlık alanın 1 milyon 600 bin dekarı Şanlıurfa’da üretiliyor. Şanlıurfa’da sulamanın başladığı1995 yılında bugüne pamuk üretimi sürekli artıyor. Ziraat Mühendisi Mehmet Tekçe ”Geçen yıl 600 bin ton olan pamuk rekoltesi, bu yıl 700 bin ton olarak bekleniyor. Ancak 2 yıldır pamuk üreticisi pamuğunu istediği fiyata satamıyor. Pamuk fiyatları bu yıl yaklaşık 1 lira 25 kuruş civarında seyir ederken GAP'ın merkezi konumundaki Şanlıurfa'da, buğday hasadının ardından ikinci ürün olarak ekimi yapılan pamuğun şu anda bölgede en çok tercih edilen tarım ürünleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bu yıl mısır fiyatları iyi giderse seneye mısır ekimleri alanları büyük oranda artar” dedi.


       

Bu haber 3430 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Şanlıurfa

ZABITA, 7 BİN ADET PATLAYICI MADDEYE EL KOYDU

ZABITA, 7 BİN ADET PATLAYICI MADDEYE EL KOYDU Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri 7 bin adet patlayıcı, maytap ve parlayıcı maddeyi topladı.

TOPLU TAŞIMADA RAYLI SİSTEM DÖNEMİ

TOPLU TAŞIMADA RAYLI SİSTEM DÖNEMİ Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi şehiriçi ulaşıımı daha hızlı sağlamak ve olumsuzlukların önüne geçmek için raylı s...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu