Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Çiftçilere Pamukta Yaprak Döktürücü Eğitimi Verildi.

Çiftçilere Pamukta Yaprak Döktürücü Eğitimi Verildi.

Tarih 04.Eylül.2012, 09:31

GAP Tarımsal Eğitim ve YayımProjesi (GAP TEYAP) kapsamında çiftçilere eğitim verildi.GAP bölgesinin sulu tarıma geçen alanlarında yetiştirilmeye başlanan endüstri bitkisi pamuğun ekiliş alanlarıson 5 yılda yüzde 15’ten yüzde 80’e çıktı. Pamuk alanlarının artmasıyla bölgedemakineli hasada geçen çiftçilerin sayısı artmaya başladı. Pamuk hasadında,makineli hasat için pamuğa atılan yaprak döktürücü ilaçlarla ilgili olarak GAPBölge Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) tarafından GAP Tarımsal Eğitim ve YayımProjesi (GAP TEYAP) kapsamında çiftçilere eğitim verildi.

Pamuk tarımında ‘Yaprak döktürücü vekoza açtırıcı’ kimyasalların kullanımı ve doğru uygulamaları konusundadüzenlenen eğitim toplantısına Şanlıurfa, Harran, Akçakale, Hilvan ZiraatOdaları Başkanları dahil olmak üzere Batman, Diyarbakır, Adıyaman veŞanlıurfa’dan 100’ün üzerinde ziraat mühendisi ve pamuk üreticisi katıldı.

Yaygınlaşan pamuk tarımıyla beraber bölgede makineli hasadın yaygınlaştığını söyleyen Sütçü İmam Üniversitesinden emekli olan özel bir firmanın danışmanlığını yapan Prof. Dr. Cafer Mart, ”Pamukta verim ve kaliteyi arttırmanın, üretim maliyetini düşürmenin önemli aşamalarından birisi hasat sürecidir. Bugünlerde pamuk ekiliş alanlarında hasat hazırlıkları başlamaktadır. Pamukta makineli hasat yapılacak alanlarda kullanılması gereken yaprak döktürücü ve koza açtırıcı kimyasalların kullanımı önem taşımaktadır. Bu konuda yapılması gereken; uygun bir kimyasal seçimi yapılmalı ve doğru zamanda kullanılmasıdır. Yaprak döktürücü veya koza açtırıcı kimyasalların herhangi bir şekilde verim ve kalite kaybına yol açmaması için uygulama zamanının doğru belirlenmesi son derece önemlidir. Yaprak döktürücü materyallerin gereğinden erken kullanımının kütlü verimini ve lif kalitesini olumsuz etkileyebileceği unutulmamalıdır, diyen Mart, hava koşullarına bağlı olarak yaprak döktürücü ve koza açtırıcı kimyasalların uygulanmasından 10-15gün sonra hasat dönemi başlamaktadır. Pamuk üreticilerinin bu konuda daha geniş bilgi için Tarım Teşkilatına başvurmasında yarar vardır.” dedi

       

Bu haber 2419 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI Eğitimde başarıyı arttırma projesi değerlendirme toplantısı Suruç Öğretmenevinde yapıldı.

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesine hizmet veren ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne borcu olan abonelere yapılandırma im...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu