Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Bakanların Urfa Çıkarması

Bakanların Urfa Çıkarması

Tarih 11.Ağustos.2012, 16:49

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanı Ergtuğrul Günay ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geldikleri Şanlıurfa’da çeşitli inceleme ve temaslarda bulundular.
 

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanı Ergtuğrul Günay ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geldikleri Şanlıurfa’da çeşitli inceleme ve temaslarda bulundular.

 

Kente gelen Bakanlara Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç gezileri boyunca eşlik ederken, ÇSG Bakanı Faruk Çelik ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün ilk durakları Organize Sanayi Bölgeleri oldu.

Bölgeyi Vali Celalettin Güvenç ile birlikte gezen her iki bakana, OSB Müdürü Remzi İnal bölge hakkın bilgiverdi.

 

Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bazı fabrikaları da gezen Bakan Çelik ve Bakan Ergün, daha sonra Vali Güvenç ile birlikte Şanlıurfa Valiliği Konferans Salonunda işadamları ile toplantı yaptılar.

Toplantıda Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, kentin sanayi durumu hakkında sunum yaparak bilgi verdi.

 

Daha sonra konuşan Vali Celalettin Güvenç ise, OSB’yi Bakan Çelik ve Bakan Ergün ile birlikte gezerek sorunları yerinde arz ettiklerini söyledi. Vali Güvenç, OSB 1 ve 2’de yapılan çalışmalar ile 6. Teşvik Paketiyle büyük olanaklar elde eden Şanlıurfa’ya gelen yeni yatırımcılarla ilgili bilgi verdi.

 

ÇSGB Faruk Çelik ise şunları söyledi; “Yanı başımızda bir iç savaşla karşı karşıyayız. Biz, çok şükür Şanlıurfa ve Türkiye’de yatırımlardan bahsediyoruz. Bu Türkiye'nin farkıdır. Bu sağlıklı üretimin en güzel göstergesidir. Bu topraklar bereketli topraklardır. İmkanların buraya getirilmesi için neler gerektiğine baktık.

Ve Ankara’da olan her şeyin buraya getirilmesi için çalışmalara başladık. Genç bir nüfus var.

Bu yönüyle bu çalışmalar çok önemli. Sanayi bölgelerini ayağa kaldıracağımızı söyledik. Alt yapı ve teşvik sistemleri ile kent ayağa kalkmaya başladı. Neticede bu çalışmalar ülkede katma değere dönüşecek."

 

Bakan Çelik, Şanlıurfa'nın en önemli sorunlarından olan enerji sorunun 2 yılda çözüme

kavuşturulacağını söyleyerek, “Bazı sorunların hemen çözülmeyeceğini herkes biliyor. Mesela enerji sorunu. Bunlar Ankara’da bize söylendiği zaman doğrusu biraz yüreğimizin daraldığını söyleyebilirim. Kaçak elektrik, kayıt dışı birilerini memnun etmektir. Ama biz de 1 milyon 800 bin Urfalıyı memnun etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2 yıl içersinde sorunsuz bir enerji akışını Şanlıurfa’da gerçekleştirmiş olacağız. Enerji ile ilgili

ciddi sorunlar yaşandı. Bu sorunları bu Sonbahar döneminde sonlandıracağız."

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise şunları söyledi; “Yerinde görmek kadar doğru bir şey yok. Tarım için ne lazım? Bereketli topraklar. Bunlar var mı? Var. Harran Ovası'nda eskiden su yoktu diyorduk.

Şimdi ise, bazı bölgeleri fazla sulamaktan çöle çevirdik. Potansiyelleri doğru ve bilgiyle kullanmamız gerekiyor.

Atadan kalma yöntemlerle yapılması bize bir fayda vermiyor. Bugün bilgi masamızın üzerinde duruyor. Bilgi elimizin altında tutmamız gerekiyor. Bunları bir kenara bırakalım. Sanayi bir potansiyeli değerlendirmenin en önemli araçlarından biri. Ürettik, satalım. Böyle olmaz. Katma değer katmamız gerekiyor. Pamuğu pamuk olarak satsan değeri başka, pamuğu, pamuklu kumaş olarak satsan değeri başkadır. İşte bu potansiyeller Şanlkıurfa’da da bulunuyor. Zenginliğin kalıcı kaynağı için de sanayiye ihtiyaç vardır. Şanlıurfa artık hızla ilerleme imkanına sahip bir şehir.

 

Son olarak Bakan Ergün; 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin alt yapı ihalesini bu yıl yapacaklarını belirterek, “Yani 2013 yılında Şanlırfa hazır olacak” dedi.

 

Konuşmaların ardından 6. Teşvik Paketi ile birlikte şehre gelen yatırımcılardan biri olan CMC Firması ile Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç arasında protokol imzalandı. Bin 500 kişinin istihdam edecek olan firma adına CMC Yönetim Kurulu Başkanı Engin Üstel ile Vali Celalettin Güvenç arasında protokol imzalanırken, törenin ardından hatıra fotoğrafı çektirildi.

 

Valilikte gerçekleştirilen toplantının ardından ÇSGB Faruk Çelik, Sanayi Bakanı Nihat Ergün; Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de kente gelmesi ile birlikte Balıklıgöl’e geçtiler.

Balıklıgöl’de vatandaşlarla sohbet eden Bakanlar, Haleplibahçe Mozaik Müzesi Temel Atma Törenine geçtiler.

 

 

Mozaik Müzesi’nin Temelini Bakanlar Attı

 

Haleplibahçe’de 200 bin metrekarelik alanı kapsayan ve 38 milyona mal edilecek Mozaik Müzesi'nin temelini, Faruk Çelik, Ertuğrul Günay ve Nihat Ergün attı.

 

Buradaki törene; Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Kasım Gülpınar, Yahya Akman, Mehmet Akyürek, Emin Önen, Mahmut Kaçar, Seyit Eyyüpoğlu, Abdulkerim Gök, Halil Özcan, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İl Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Yavuz, daire amirleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

Temel atma töreni öncesi düzenlenen törende Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, ÇSGB Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay birer konuşma yaparken, konuşmaların ardından müzelerin temelini attılar.

 

Şanlıurfa’nın turistik mekânlarından olan Kale Eteği ve Balıklıgöl Platosu’na yapılan yeni aydınlatma sisteminin açılışı gerçekleştirildi.

Maliye Bakanlığı tarafından 10 Trilyonluk ödenek ile Şanlıurfa İl Özel İdaresince yapılan Balıklıgöl’ü ve çevresini aydınlatma sisteminin açılış törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç,İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Akyürek, Seydi Eyüpoğlu, Abdülkerim Gök ve vatandaşlar katıldı.

 

Açılış töreni öncesi Şanlıurfa’da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Çelik Maliye Bakanı Mehmet Şimek açılış konuşması yaptı.

 

Kürtçe Selamladı Alkışları Topladı

 

Açılış törenine geçemeden önce Maliye Bakan’ı bir konuşma yaptı.Konuşmasına alkışları üzerine çeken Kürtçe selamlama ile başlayan Bakan Şimşek, “Bugün sizlerle hakikatken bu mübarek ramazan gününde büyük bir mutluluk yaşıyorum. Çok değerli iki bakanımız burada ikisinin katkılarıyla bu güzel proje hayata geçiyor.

Urfa’ya her türlü desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Urfa’nın gelişmesi, güzelleşmesi ve kalkınması için ne gerekiyorsa çalışıyoruz.Bizler devleti sizin hizmetkarınız yapmak için yola çıktık” dedi.

 

Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay proje ile ilgili konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Konuşmasında Şanlıurfa’ hizmet etmenin bir ibadet olduğunu belirten Bakan Günay, “Urfa’ya her vesileyle gelmeye çalışıyoruz ama bir hizmet vesilesi ile gelmekten daha güzeli yok sağ olsun sayın bakanımız Faruk Çelik sayın Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek Urfalı arkadaşımız valimiz, belediye başkanımız hizmetleri kolaylaştıracak yol

açışlarını her zaman yapıyorlar Bugün ben sabahtan Adıyaman’dan başladım bu akşam üzeri ise Şanlıurfa’da güzel bir temel attık. Türkiye’nin en büyük müzelerinden birisinin temelini attık .Şimdide burada tabi ki devletimizin ve milletimizin katkılarıyla bizim Urfa’ya ayırdığımız bir imkan çerçevesinde yapılan kale aydınlatması ve park aydınlatmasının açılış törenini gerekleştireceğiz. Bütün bunları aslında milletimizin

imkanları sayesinde yapabiliyoruz ve demokrasi sayesinde yapıyoruz. Milletin iradesi kesintiye uğramadığı zaman milletin kazancı milletin hizmetine dönüştürülebiliyor.” dedi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı açılış töreninde yapdığı konuşmasında Şanlıurfa’nın sorunlarını dile getirerek bunların biran önce çözüme kavuşabilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, “Güzel bir açılış vesilesiyle sizlerle bir araya geldik. Bugün bakan arkadaşlarımız ile birlikte gün boyu temel atmalarla bazı incelemeler yapmakla geçirdik. Önümüzdeki günlerde de hem açılışlar hem de incelemelerde bulunacağız.

Her ay en ez 3 gün Şanlıurfa’dayız sözümüzün gereği olarak 3’üncü günü akşamı Ankara’ya döneceğiz. Çünkü Pazartesi günü bakanlar kurulu var ve bizim orda olmamız gerekiyor. İnşallah bayram günü de sizlerle birlikte olacağız. Yani bir hafta sonra buraya gelip sizlerle birlikte olacağız. Değerli Şanlıurfalılar bilemiyorum henüz ölçmek çok erken ama Şanlıurfa’da size söz verdiğimiz bütün projelerin bir bir hayata geçmeye başladığını

öyle tahmin ediyorum dikkatli izliyorsunuz. Bu süre içerisinde sizlerin çok üzüldüğü bir elektrik sorunu yaşıyorsunuz. Şunu biliniz ki bu sıcak ramazan günlerinde Şanlıurfa’da elektrik sorunu yaşamanız bizleri de derinden üzmektedir. Ama bu mesele böyle bir günlük oluşan bir mesele değildir. Bu Şanlıurfa’nın gerek köy yolları gerekse elektrik meselesi ciddi bir problem alanıdır. Geçen Bakanlar kurulunda yaklaşık bir buçuk saat

Şanlıurfa’yı konuştuk. Şanlıurfa’nın elektrik sorununu bizzat Başbakan ile bakanlar kurulunda değerlendirdik. İnşallah gelecek yıl elektrik sorununu ortadan kaldıracağız” dedi.

 

Balıklıgöl Şanlıurfa’nın Mührüdür diyen Bakan Çelik,“Şimdi burada kale etekleri aydınlanacak Balıklıgöl aydınlanacak Şanlıurfa kadim ve son derece önemli bir şehirdir. Eyüp Peygamberin sabır taşı burada Hazreti İbrahim’in makamı burada Balıklıgöl burada. Balıklıgöl aslında nedir diye sorulacak olursa Balıklıgöl Şanlıurfa’nın mührüdür.Yani bu derece önemlidir” dedi.

 

Açılışa geçen Bakanlara proje ile ilgili Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç bilgi verdi. Vali Güvenç’in bilgilendirmesi esnasında sırasıyla kale eteği ve çevresindeki ışıklar Bakanlar için aydınlatıldı.


       

Bu haber 2073 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI Eğitimde başarıyı arttırma projesi değerlendirme toplantısı Suruç Öğretmenevinde yapıldı.

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesine hizmet veren ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne borcu olan abonelere yapılandırma im...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu