Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Urfa da 5 Bin Kişiye İş İmkanı

Urfa da 5 Bin Kişiye İş İmkanı

Tarih 31.Temmuz.2012, 21:35

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç yıl sonuna kadar en az 5 bin vatandaşı meslek edindirme kursuna alarak yeni açılacak fabrikalarda istihdam edeceklerini söyledi. 

Teşvik paketi ile birlikte cazibe merkezi haline gelen Şanlıurfa’da, işsizliğin önüne geçmek

için istihdam oranını artırmaya yönelik açılan mesleki kurslar da devam ediyor. İl İstihdam Kurulu Toplantısını gerçekleştiren Vali Celalettin Güvenç, kurulun çalışmaları sonucunda son bir yılda açılan 321 kursa, 8 bin 837 kişinin katıldığını, yıl sonuna kadar da en az 5 bin vatandaşı meslek edindirme kursuna alarak yeni açılacak fabrikalarda istihdam edeceklerini söyledi.

 

İl istihdam Kurulu Şanlıurfa Valiliği toplantı salonunda Vali Celalettin Güvenç başkanlığında toplandı.

 

Toplantıya Vali Güvenç’in yanı sıra kurul üyeleri de katılırken İş-kur İl Müdürü Necdet

Karasevda tarafından toplantıya katılanlara slayt eşliğinde brifing verildi. Şanlıurfa’ya istihdam konusunda ayrılan ödeneklerin dağılımı üzerinde durulan toplantıda, bu ödeneklerle istihdama yönelik kursların ne kadarlık bir topluluğa ulaştığı konusunda bilgiler aktarıldı.

Toplantının ardından konuya yönelik bir açıklama yapan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç; yeni teşvik yasasıyla Şanlıurfa’nın bir cazibe merkezi haline getirildiğini belirterek, birçok şehirden de Şanlıurfa'ya yatırım yapmak için talepte bulunulduğunu dile getirdi.

 

Organize sanayi bölgesinde bu taleplere yönelik yer tahsisleri yapılsa da yetişmiş insan

gücüne, ara elemana olan ihtiyaca değinen Vali Güvenç, bu ihtiyacın karşılanması için de İş-kur müdürlüğü, organize sanayi yönetimi ve milli eğitim müdürlüğümüzle işbirliğiyle açılan meslek edindirme kurslarıyla insan kaynaklarını yetiştirmeye ve geliştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Kurumların organizeli çalışmasıyla kursların verildiğini anlatan Vali Celalettin Güvenç, bu kurslar süresince de kursiyerlere 20 TL yevmiye verdiklerinin altını çizdi.

 

Yakın zamanda özellikle tekstil sektöründe çok daha fazla sayıda yetişmiş insan gücüne

ihtiyaç duyulacağını dile getiren Vali Güvenç; vatandaşlara İş-kurun açtığı kurslara katılma çağrısında bulundu.

 

Vali Güvenç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik sayesinde kentin pozitif

ayrımcılığa uğradığını ifade ederek, “2012 yılında İş-kurdan Şanlıurfa’ya ayrılan kaynak 70 milyon 747 bin TL’dir. Ayrıca GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımızdan da 7 milyon 500 bin TL bir kaynak sağlanmıştır. Küsuratıyla birlikte 78 milyondan fazla bir kaynağı kullandık. Bu kaynakla istihdam garantili kurslar açmaktayız. 166 istihdam garantili kurs açmış olmakla birlikte bu kurslara katılanların sayısı 3 bin 585’dir. Ayrıca UMEM İşbaşı Eğitim Programları kapsamında da 70 kurs açtık. Bu kurslara katılan vatandaşlarımızın sayısı da bin 473’tür. Açtığımız girişimcilik kurs sayısı 30’dur. Toplam olarak açtığımız kurs sayısı 321 iken bu kurslara katılanların sayısı ise 8837’dir. Bundan sonra da bu çalışmalarımız sürecektir” diyerek konuşmasını sürdürdü.

 

İstihdam Kurulu toplantısında yılsonuna kadar en 5 bin kişinin meslek edindirme kursundan geçmesini sağlamasını yönünde İş-Kur’a talimat verdiğini söyleyen Vali Celalettin Güvenç, “İstihdam kurulumuzda İş-kur müdürümüze talimat verdik. Yılsonuna kadar en az 5000 kardeşimizin meslek edindirme kursundan geçmesini sağlayacak. Bu insanlarımız da organize sanayide yatırım yapılacak olan yeni fabrikalarda iş başı yapacak” dedi.

 

Vali Güvenç, Türkiye’de işsiz profilini büyük çoğunluğunu ilkokul mezunu herhangi bir mesleği olmayan insanlar topluluğunun oluşturduğuna dikkat çekerek, “Artık bir kurs almadan, diploma sahibi olmadan sanayide çalışma şansı yok. Bu yüzden genç kardeşlerimizin İş-kur programlarını özellikle takip etmelerini kendilerinden istiyorum. Bu kurs fırsatlarını kaçırmayın. Sanayicilerle görüşün, onların istediği dallarda işler için İş-kurla temas halinde olun. Süratle kendinizi bir meslekte yetiştirin ki o meslekte de iş bulmanız kolaylaşsın” dedi.

 

Yeni dönemde iş gücü ihtiyaç analizi yapacaklarını ve Şanlıurfalı sanayicinin ihtiyacı

olan dallarda kurslar açacaklarını, böylelikle istihdam garantisi sağlanacağını belirten Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç yaptığı açıklamanın ardından kursların herkese hayırlı uğurlu olmasını dileyerek; “Emek veren daire amirlerime, organize sanayi yönetimine, esnaf ve ticaret odalarına da teşekkür ediyorum” şeklinde konuşmasını tamamladı.


       

Bu haber 2106 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Şanlıurfa

ZABITA, 7 BİN ADET PATLAYICI MADDEYE EL KOYDU

ZABITA, 7 BİN ADET PATLAYICI MADDEYE EL KOYDU Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri 7 bin adet patlayıcı, maytap ve parlayıcı maddeyi topladı.

TOPLU TAŞIMADA RAYLI SİSTEM DÖNEMİ

TOPLU TAŞIMADA RAYLI SİSTEM DÖNEMİ Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi şehiriçi ulaşıımı daha hızlı sağlamak ve olumsuzlukların önüne geçmek için raylı s...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu