Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
GAP-TEYAP ile Tarla Günü

GAP-TEYAP ile Tarla Günü

Tarih 29.Haziran.2012, 22:45

GAP TEYAP kapsamında çiftçi ve çiftçi örgütlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik Tarla Günü etkinlikleri düzenliyor. 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi GAP’ın 9 ilinde yürütülen, GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (GAP TEYAP) kapsamında çiftçi ve çiftçi örgütlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik olarak yeni teknolojik gelişmeleri yaygınlaştırmak için ‘Tarla Günü’ etkinlikleri düzenliyor.

Tarla günü etkinliğinin birincisi Şanlıurfa Şenocak köyünde Tamburlu sistemle yonca yetiştiriciliği, sırık ve oturak domates yetiştiriciliği, damlama sulama sistemiyle pamuk biber yetiştiriciliği ile balkabağı yetiştiriciliği konuları katılımcılara gösterilerek yapıldı. Şanlıurfa valisi Celalettin Güvenç Tarla günü etkinliğinde Şanlıurfa ilinde ilk defa kurulan sırık domates tarlasını gezdi. Vali Güvenç tarladaki incelemeleri sırasında yetişen domateslerden alarak katılımcılara ikram etti.

 

Programa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu ve öğretim görevliler, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Mustafa Kölmek, Gıda Tarım Hayvancılık il Müdürlüğü, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsu, GAP-TEYAP Teknik Elamanları ve yaklaşık 250 köylü katıldı.

Şanlıurfa valisi Celalettin Güvenç, Şenocak köyündeki tarla gününde yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'nın, GAP'ın merkezinde yer aldığını belirterek, "Su bereket, para ve akıllı olmak demektir. Akıllı olursak zenginliği, varlığı iyi yöneteceğiz, daha çok para kazanacağız" dedi.

 

GAP TEYAP projesi için 20 milyon TL harcandığını ifade eden Güvenç, "Modern tarım nasıl yapılır, fenni usulle tarım nasıl yapılır diye kitap basıyoruz, toplantılar yapıyoruz, böyle örnek tarlalar hazırlayarak çiftçilerimize gösteriyoruz. Teknolojik gelişmelerle farkındalık yaratıyoruz. Atadan babadan kalma usullerle çiftçilik bitti arkadaşlar. Eski usullerle çiftçilik yapılırsa rekabet gücümüz olmaz, dünyayla rekabet yapamayız. Adana ile Manisa ile yapamazsınız, Hollanda ile hiç yapamazsınız" şeklinde konuştu.


       

Bu haber 1752 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Şanlıurfa

ZABITA, 7 BİN ADET PATLAYICI MADDEYE EL KOYDU

ZABITA, 7 BİN ADET PATLAYICI MADDEYE EL KOYDU Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri 7 bin adet patlayıcı, maytap ve parlayıcı maddeyi topladı.

TOPLU TAŞIMADA RAYLI SİSTEM DÖNEMİ

TOPLU TAŞIMADA RAYLI SİSTEM DÖNEMİ Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi şehiriçi ulaşıımı daha hızlı sağlamak ve olumsuzlukların önüne geçmek için raylı s...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu