Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
İşkur'dan Vatandaşlara Önemli Uyarı

İşkur'dan Vatandaşlara Önemli Uyarı

Tarih 07.Haziran.2012, 21:31

Şanlıurfa İşkur İl Müdürlüğü, son zamanlarda bazı kişilerin Toplum Yararına Çalışma Programı ( TÇYP) kapsamında çalıştırılmak vaadiyle vatandaşlardan para aldığı duyumları üzerine açıklama yaptı. 

 

Şanlıurfa İşkur İl Müdürlüğü, son zamanlarda bazı kişilerin Toplum Yararına Çalışma Programı ( TÇYP) kapsamında çalıştırılmak vaadiyle vatandaşlardan para aldığı duyumları üzerine açıklama yaptı.

İddiaya göre, bazı kişiler, işsiz vatandaşlara, ”Eğer bize bin lira verirseniz İşkur’un

TYÇP programında size devlette kadro ayarlayacağız” diyerek vatandaşları  dolandırmaya çalıştığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Şanlıurfa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Necdet Karasevda, İşkur Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında işe alımları sadece, nesnel kriterlere göre, kurayla ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirildiğini belirterek Şanlıurfa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü adına hiçbir sivil kişi ya da kurumun iş yapma yetkisine sahip olmadığını söyledi.

Karasevda “Devletimiz, anayasamızdaki “sosyal devlet ilkesi” gereği, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde işsizlerin kısa süreli istihdam ve eğitimini amaçlayan, doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesini sağlayan ve kısa adı TYÇP olan bir program uygulamaktadır.

TYÇP’ ler, çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, restorasyon, kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, vadi ıslahı, erozyon engelleme çalışmaları konularında düzenlenebilmektedir.

Gelinen noktada, kentimizin sosyal ve ekonomik sorunları göz önüne alındığında TYÇP’nin

Toplumumuza yaptığı pozitif katkı herkesin takdirini kazanmıştır.

Sayın Bakanımızın himmeti, Saygıdeğer Valimizin gayreti, milletvekillerimizin desteği ile

gerçekleştirilen ve Şanlıurfa’mızın ekonomik ve sosyal sorunlarının bir nebze de olsa çözümüne katkı sağlayan bu programın, son zamanlarda bazı çevrelerce şahsi menfaat aracı olarak kullanılmaya başlandığı duyumları alınmıştır.

İddialara göre, bazı kişiler, işsiz kimselere “Eğer bize bin lira verirseniz İşkur’un

TYÇP programı dâhilinde size devlette kadro ayarlayacağız!” diyerek dolandırma girişimde

bulunmuşlardır.

Buradan önemle ifade etmek isteriz ki, program dâhilinde işe alımları sadece kurumumuz,

nesnel kriterlere göre, kurayla ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmektedir. Kurumumuz adına hiçbir sivil kişi ya da kurum iş yapma yetkisine sahip değildir.

Vatandaşlarımızın bu tip vaatlere kanmamaları gerektiğini vurgularken, benzer bir durumla

karşılaşmaları durumunda Şanlıurfa İşkur İl Müdürlüğümüzün 0414 313 1517 / 0414 314 0038 telefonlarını arayarak ya da iskur.sanliurfa@iskur.gov.tr e-posta adresine ihbar edebilirler.

 

Bize bilgi ve belgelerin ulaşması durumunda, ilgili kişi veya kurumlar hakkında acilen yasal

takip ve işlem yapılacağını buradan halkımıza duyurmak istiyoruz. Sözlerimizin sonunda TYÇP ile ilgili yapılması düşünülen hukuki değişikliği de buradan ifade

etmek istiyoruz. Bilindiği gibi TYÇP Sayın Bakanımız Faruk Çelik’in talimatıyla önce 6 aydan 8 aya çıkartıldı. Şimdi bu sürenin 9 aya çıkartılması üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. Programda yapılması düşünülen diğer bir değişiklik ise, TYÇP’den yararlanan vatandaşlarımızın 24 ay olan bekleme sürelerinin 3 aya indirilmesidir.

 

Yapılan değişiklikler biten projelerimizi değil, önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz projeleri kapsadığını ifade ediyor, kamuoyuna saygılarımızı arz ediyoruz.” dedi


       

Bu haber 2812 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Şanlıurfa

ZABITA, 7 BİN ADET PATLAYICI MADDEYE EL KOYDU

ZABITA, 7 BİN ADET PATLAYICI MADDEYE EL KOYDU Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri 7 bin adet patlayıcı, maytap ve parlayıcı maddeyi topladı.

TOPLU TAŞIMADA RAYLI SİSTEM DÖNEMİ

TOPLU TAŞIMADA RAYLI SİSTEM DÖNEMİ Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi şehiriçi ulaşıımı daha hızlı sağlamak ve olumsuzlukların önüne geçmek için raylı s...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu