Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Suruç'ta Yetişecek Ürün Deseni Belirlendi

Suruç'ta Yetişecek Ürün Deseni Belirlendi

Tarih 04.Haziran.2012, 14:49

Emekli öğretmen Suruç’ta 10 yıldır yaptığı çalışmalarla, sulamaya açılacak arazilerde yetişebilecek bitkilerin desenini çıkardı.Emekli öğretmen Suruç’ta 10 yıldır yaptığı çalışmalarla, sulamaya açılacak arazilerde yetişebilecek bitkilerin desenini çıkardı.

GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi çerçevesinde, sulamaya açılacak alanlarda çiftçilere, sulamaya hazırlık ve ürün desenleri konusunda eğitim verilirken bir taraftan da çiftçiler kendi imkânlarıyla sulu tarıma hazırlanıyorlar.  Suruç’un Aybastı köyünde ikamet eden emekli öğretmen İ. Halil Akkuş, sulamaya açılacak Suruç ovasında yetişebilecek desenler ile ilgili çalışmasını tamamladığını belirterek, 2 bin metre karelik ekolojik bahçesinde 10 yıldır yaptığı çalışmaların sonunda, bağ,bahçe, tarla, sebze, tıbbi ve aromatik bitkiler olmak üzere 40 çeşit ürünün özelliklerini bir soyada topladığını belirtti.

Suruç’a ekolojik olarak uyum sağlayabilecek katma değeri yüksek pazar merkezli çeşitlerle bölge insanının refah düzeyini yükseltmeyi hedefliyorum diyen  İ. Halil Akkuş, ”Öğretmenlikten emekli olduktan sonra kendi köyüme yerleştim. Babamdan kalan köy içersindeki 2 bin metrekarelik alanı araştırmalarımda kullanmak üzere bahçeye çevirdim. Suruç bölgesine uyum sağlayan ekolojik tarımın reçetesini hazırladım. Bölgede yok olan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan sebze, meyve, tıbbi ve aromatik bitkileriyle yok olma tehlikesi yaşayan hayvan türlerini koruma altına aldım.”Dedi.

Çalışmalarında kimyasal gübre kullanmayan Akkuş, gübre ihtiyacını beslediği tavuk, güvercin, küçükbaş hayvan ve bitki atıklarından elde ediyor. Ekolojik tarımı tüm Suruç ovasına yaymayı amaçlayan Akkuş, bölge topraklarının bir zamanlar binlerce tür ve çeşide ev sahipliği yaptığını söyledi


       

Bu haber 3383 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Suruç Köyleri

SURUÇ ZİRAAT ODASINDAN ÇİFTÇİLERE DANIŞMANLIK HİZMETİ

SURUÇ ZİRAAT ODASINDAN ÇİFTÇİLERE DANIŞMANLIK HİZMETİ Suruç Ziraat Odası Başkanlığı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık birimi olarak çiftçileri bilgilendiriyor.

Suruçta Silahlı Kavga

Suruçta Silahlı Kavga Suruça bağlı Karaca (sıvédi) köyünde akrabalar arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle silahlı kavga çıktı olayda 1 k...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu