Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Türkiye Silahlanıyor, insanlar ölüyor

Türkiye Silahlanıyor, insanlar ölüyor

Tarih 13.Mayıs.2012, 19:31

MKEK verilerine göre 2010 yılına oranla 2011 yılında Silahlanma %13 artmış.Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) verilerine göre; geçen yıl 3 bini ithal olmak üzere 19 bin 575 tabanca ve 40 milyon mermi satıldı.

Heryıl çığ gibi büyüyen sılahlanma MKEK verileriyle tekrar kanıtlanmış oldu, her mağandanın demirbaşı ola Tabanca alımı geçen yıla oranla bu yol %13 artış gösterdi.

2004 yılında CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek'in bireysel silahlanmaya ilişkin soru önergesine cevap veren İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu; 2003 sonuna doğru 2 milyon silah ruhsatının var olduğunu açıklamıştı.


Türkiye'de her yıl ortalama 17 bin ile 20 bin adet arasında tabanca satılıyor. MKEK istatistikleri; 2005 yılında 18 bin 577, 2006 yılında 18 bin 575, 2007 yılında 19 bin 994, 2008 yılında 19 bin 623 bin, 2009 yılında 19 bin 302, 2010 yılında 17 bin 329 adet tabanca satıldığını gösteriyor.


 
Yılda 4 bin kişi ölüyor
Umut Vakfı’nın 2009 rakamlarına göre, Türkiye’de yılda dört bine yakın kişi ateşli silahlarla ölüyor, 700 kişi de yaralanıyor. - Cinayetlerin yüzde 60’ında ateşli silah kullanılıyor. - Her 10 kişiden birinde ve her üç evden birinde ateşli silah mevcut. - Silaha kolay ulaşılabilir olması cinayet, intihar gibi olayların en önemli nedeni. Evde silah bulunması ev halkından birinin cinayet, intihar, kaza gibi nedenlerle ölmesi riskini yüzde 41 artırıyor. - Tartışma, kıskançlık, namus gibi önceden tasarlanmamış olaylarda silah kullanımı yüzde 90 gibi yüksek bir orana sahip.


İngiltere’de bireysel silahlanma kesinlikle yasak
Söz gelişi, İngiltere’de bireysel silahlanmaya kesinlikle izin yok. Avcı ve atış kulüplerine üye olanların av tüfeği sahibi olmak için ise zorlu bir süreci katetmeleri gerekiyor. Fransa’da sadece savunma amacıyla ateşli silah bulundurma ruhsatı talep edilebiliyor. Ruhsat talep edenin ciddi biçimde tehlikede olması gerekiyor. Yunanistan’da ruhsat isteyenin ruhsal durumunun silah taşımaya uygun olduğuna dair doktor raporu şart. Belçika’da ise atış külübüne üye değilseniz silah almayı aklınızdan bile geçirmeyin. Tabii her üye olana da silah yok. Bütün bunlara rağmen Türkiye’de silah almak, bulundurmak ve taşımak TBMM tarafından teşvik ediliyor.


“Toplumsal Cinsiyet” konulu bir seminerde sunum yapan Ceren Kadın Merkezi’nden Figen Aras, yaptıkları araştırmalarda Türkiye’de günde 5 kadın öldürüldüğü ve son 10 yılda öldürme olayları yüzde bin dört yüz ( 1400 ) arttığını ifade etti.


Kaynak: Suruç Gündem & Ensonhaber


       

Bu haber 2129 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI Eğitimde başarıyı arttırma projesi değerlendirme toplantısı Suruç Öğretmenevinde yapıldı.

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesine hizmet veren ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne borcu olan abonelere yapılandırma im...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu