Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Şanlıurfada Truzim Haftası Etkinlikleri Başladı

Şanlıurfada Truzim Haftası Etkinlikleri Başladı

Tarih 15.Nisan.2011, 23:18
15 / 22 Nisan tarihleri arasında Türkiye genelinde yapılan Turizm Haftası Kutlama Programının açılış töreni İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bahçesinde yapıldı. 

Turizm Haftası Kutlama Programı kapsamında yapılan açılış törenine Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Harran Üniversitesi Rektörü İ. Halil Mutla, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, turizmin önemine değinerek, Şanlıurfa’nın elindeki potansiyele göre fırsatları değerlendirmesi halinde deniz turizmini geride bırakabileceğini söyledi. Şanlıurfa’da yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi veren Fakıbaba, Vali Nuri Okutan’ın Şanlıurfa’da göreve başlamasının ardından ortak akıl ile hareket etmeye başladıklarını ifade etti. Eşref Fakıbaba, şehre yapılan girişimler konusunda tüm kurumların tek çatı altında toplandığını ve Şanlıurfa’nın önemli yapılarının yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladığını bildirdi.

35 yıldır Turizm Haftasının kutlandığını hatırlatarak sözlerine başlayan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, “Turizme yönümüzü dönüp, dikkatleri yoğunlaştırarak çalışmalarımızı yapmalı ve hem sosyal hem de ekonomik beklentiler içine girip turizmi fark etmeliyiz” dedi.

Vali Okutan, Türkiye’de belli illerin turizm potansiyeli açısından ön plana çıktığını Şanlıurfa’nın da turizm beklentileri açısından önemli illerden birisi olduğunu ifade etti.  

Nuri Okutan, turizmin artık Türkiye için vazgeçilmez bir sektör haline geldiğini kaydederek, “İller, ilçeler ve beldeler için de bu geçerli. Sadece devleti değil birçok alanı ilgilendiriyor. Şanlıurfa çevresiyle Diyarbakır, Mardin, Halep, Rakka ve Şam gibi şerhleri de içine alacak şekilde bir destinasyona sahip. Şanlıurfa bunların içinde de tek başına bir destinasyon alanı.

Turizmin önemli mekânları sayılırken, Mısır Pramitleri, Çatalhöyük gibi yerler sayılıyor. Bunların ilk aslının biz de olduğu Göbeklitepe’den anlaşılıyor.

İnsanlık buradan Konya’ya; Mısır’a bütün dünyaya dalga dalga yayıldı. 11 bin 500 yıl önce mimarların koyduğu, gönüllülerin yaptıkları eserler hala korunmuş ve günümüze gelmiş durumda. Bırakın o mimariyi, tekniği o eserlerin günümüze kadar gelmiş olması bile çok önemli. Bunlar gibi yeni bir şeyi insanlık yerine koyamıyor şimdi. Bari bunları koruyalım. Korurken de acele etmeden,  mimarisini anlayıp kendi mimarisine göre ortaya çıkarmalı ve gelecek nesillere taşımalıyız. Gün yüzüne çıkarırken, yanlış yapı ve eklentiler yapmamız lazım” diyerek konuşmasını sürdürdü.

 

Şanlıurfa’da kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, sivil toplum örgütleri ve ÇEKÜL’ün birlikte bir çalışma yaptığını anlatan Vali Nuri Okutan, “Herkes ayrı ayrı bu çalışmaya destek veriyor. Eylül ayında kültürel ve mimari değerleri ortaya çıkarıp bilim adamlarına yaptığımız çalışmaların bir kısmını göstereceğiz. Sadece kamu kurumları bu çalışmayı yaparsa çalışma yalın kalır. Özel müteşebbislerin, gönüllülerin, tüm halkın katılımı ile yapılacak bir çalışmayla Şanlıurfa ayağa kalkar. Bunu böyle yapan iller başarmış. Bunun için halkımızın da bu çalışmalara sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Vali Nuri Okutan konuşmasının ardından Turizm Haftası hakkında kompozisyon yazıp dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi. Kompozisyon dalında dereceye girenlere de Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, şiir dalında dereceye girenlere de Harran Üniversitesi Rektörü İ. Halil Mutlu ödüllerini verdi.

Harran Üniversitesi Folklor ekibinin halk oyunları gösterisiyle devam eden program Şanlıurfa Belediyesi’ne ait turizm otobüsü ile Abide’den Balıklıgöl Dergâh Platosuna kadar katılımcılara yönelik düzenlenen geziyle sona erdi. .


       

Bu haber 4174 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür-Sanat

SURUǒTA ÇEKİLEN AKREP DİZİSİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR

SURUǒTA ÇEKİLEN  AKREP DİZİSİ  BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR Suruç’ta kısa video dizisi şeklinde çekilmekte olan ve internet üzerinden yayınlanan dizinin çekimleri devam ediyor...

SURUÇLU ŞAİRİN 35 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLDU

SURUÇLU ŞAİRİN 35 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLDU 1970 yıllarında şiir yazamaya başlayan Suruç’lu şair Sait Kendirci’nın şiirlerini kitaba dönüştürme hayali İlçe Kay...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu