Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Bir Pazar söyleşisi: Asîva

Bir Pazar söyleşisi: Asîva

Tarih 08.Nisan.2012, 18:07

"Bu deryada bir damla da olsak Kürt dili ve edebiyatına bir katkımız olsun istedik. Çünkü biz yayın anlayışımız olarak, Mîr Celadet Bedirxan ve Apê Musa'nın yayın anlayışını kendimize rehber edindik."2011 Mayıs’ında yayın hayatına başlayan Asîva’nın editörü Meki Ekin’le bir röportaj yaptık. Bize Asîva'nın doğum sancılarını ve büyümesini anlattı.

 

Dergi çıkarmak fikri nerden aklınıza esti?

Bundan yaklaşık bir buçuk yıl öncesine kadar, ben ve birkaç arkadaşımın ortak fikriydi. Fakat bunu bir heves olarak görmedik ve belli bir olgunlaşma süreci tanıdık kendimize. Bu süreç zarfında literatür taraması yaptık, nerde ne var ne yok araştırdık, arkadaşlarla edebi, sanatsal, bilimsel metotlar üzerine tartışmalarda bulunduk. Dergi çevreleriyle iletişime geçtik. Buna ek olarak öğrenci olduğumuz için ve maddi kaynaklarımız el vermediği için fikrimizi ertelemek zorunda kaldık. Aradan birkaç ay geçtikten sonra maddi ve manevi bütün imkânlarımızı zorladık ve Nisan ayında birkaç arkadaşla birinci sayı için hazırlıklarımıza başladık. Şimdi 4. sayı için hazırlıklarımız sürüyor ve kadromuz genişledi.

İlk sayıyı çıkardığınızda ne tür zorluklarla karşılaştınız?

Tabi öğrenci olduğumuz için maddi yönden çok zorluk yaşadık, fakat dergimizin ticari bir amacı olmadığı için gönüllülük esasına dayanan bir çalışma biçimi benimsedik. Maddi imkânların üstesinden böyle gelebildik. Yazı bulmada da çok zorlandık.

Peki, neden yazı bulamadınız?

Kürtçenin yıllarca baskı altında olması ve Kürtçeyle eğitim verilmemesinin buna neden olduğunu kanaatindeyiz. İnsanlar kendi anadillerinde düşündüklerini yazıya aktarmakta zorlanıyorlar bu yüzden. Biz de bu nedenle bu sıkıntıları yaşadığımızı düşünüyoruz. Kürtçe yazıp çizen üniversite gençliği çok az.

Dergiyi Kürtçe çıkarmaktaki amacınız nedir, neden Kürtçe?

(Gülüyor)

Keşke bu sorunun sordurulmadığı bir ortamda yaşıyor olsaydık, çünkü insanın anadiliyle yaşaması ve o dille dergi çıkarabilmesi en temel insan haklarından biridir. Sorunuzun özüne dönersek, birinci olarak anadilimizde çıkarmak istedik, bu bizim için bir ihtiyaçtır. Eğer insan kendi anadilinde düşündüklerini yaşamında başkalarına şiirle, şarkıyla, yazıyla, bilimle, kültürle, edebiyatla; kısacası insanın yaşayabilmesi için gereken bütün kültür birikimiyle, aktaramıyorsa yaşamı boyunca kendini var edemiyor demektir. İkinci olarak da, üniversitelerde bulunan Kürt gençliğinin kendini var eden diline yabancılaşmasını önlemek amacıyla bir katkıda bulunabileceğimizi düşündük. Bu deryada bir damla da olsak Kürt dili ve edebiyatına bir katkımız olsun istedik. Çünkü biz yayın anlayışımız olarak, Mîr Celadet Bedirxan ve Apê Musa’nın (Musa Anter) yayın anlayışını kendimize rehber edindik. Son olarak da Kürtçenin bir medeniyet dili olmadığını söyleyen zihniyet yapısına bir cevap vermek istedik ve yüzyıllardan beri iç içe yaşadığımız halkların bir dili bu kadar anormal kabul ettiğini bilim yuvaları olan üniversitelerde görmemizde de bu kararımızda etkili oldu.
Kürtçe çıkan dergilerde Asîva’nın yeri neresidir sizce?

Öncelikle bizim derginin birincil amaçlarından biri olan Kürtçenin iki lehçesiyle (Kurmancî-Kirmanckî/Zazakî) yayın yapmasıdır. Bunun da bize, Kürtçe çıkan dergiler arasında farklı bir yer açtığını düşünüyoruz. Dergide çalışan herkesin üniversite gençliğinden olması da Asîva’yı diğer birçok dergiden ayrı bir konumda tutuyor.

Günümüzde Kürtçe yayın yapan dergiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kürtçe yayın yapan dergiler genellikle edebiyat kültür odaklı yayın yapıyor. Bu çizgiyi biraz değiştiren birkaç derginin hakkını vermek gerekir. İstanbul’da yine üniversite gençliğinin çıkardığı bir dergi de genel odağın dışına çıkan dergiler arasında sayılabilir. Bizim Kürtçe dergilerde gördüğümüz eksiklik, herhangi bir alana odaklanan dergilerin az olduğudur. Örneğin sadece felsefe üzerine, sanat veya müzik üzerine, tarih ve diğer alanlar üzerine eğilen dergiler yok veya yok denilecek kadar azınlıkta. Bize göre her alan, üzerine dergi çıkarılabilecek kadar ilgi çekici ve önemlidir.

Asîva’da öne çıkan bir odak var mı ya da derginizde bu açığı nasıl kapatıyorsunuz?

Aslında Asîva da tek bir alan üzerine yoğunlaşan bir dergi değil, burada eleştirdiğimiz konuyla çeliştiğimiz düşünülebilir. Ancak her alana yeterince değinilmediği için, kendimizi bu alanlarla uğraşmaktan alı koyamıyoruz. Onun için her sayıda bir dosya konumuz oluyor ve hazırladığımız ve hazırlayacağımız dosyalarla bu konulara değinmeye çalışıyoruz. Örneğin üçüncü sayının dosyası tiyatroydu. Bundan sonra da okurun karşısına her sayıda bir dosyayla çıkacağız.

Dergilerin tarihine baktığımızda çoğu dergi mali kaynaklardan dolayı uzun ömürlü olamadı ya da yeterince okura ulaşamadığı için kapandı. Asîva’nın geleceği nasıl görünüyor?

Bu dergiyi çıkardığımızda “çok büyük” bir hedefimiz yoktu, çünkü bu işe amatör ruhlarla başladık. Ancak işin içine girince ve yaptığımız işin öneminin bilincine varınca uzun soluklu bir dergi olması için uğraş veriyoruz. Tabi ki bir dergi, yazın ürünü ancak okuruyla yaşar ve okurunun ömrü kadardır. Bu anlamda olabildiğince okur kitlesine ulaşmaya çalışıyoruz. Özellikle üniversite gençliğinde bir okur kitlesi yaratmaya çalışıyoruz.Mali kaynakların kıtlığından dolayı zorluk çektiğinizi söylediniz, peki Ankara dışındaki okurlara nasıl ulaştırıyorsunuz? Bunun mali külfeti ne oluyor size?

Tabi Ankara dışındaki illerde de birçok okurumuz var, onlara ulaşmada sıkıntı yaşadığımız oluyor. Etkileşim sıkıntısı çekiyoruz. Bazen dergiyi zar zor çıkarıyoruz diğer illere ancak 10 gün sonra gönderebiliyoruz. Dergi gurubu olarak etkinlik düzenlediğimiz zamanlar oluyor. Aralık 2011’de Apê Musa’nın hayatını anlatan Araf adlı Kürtçe tiyatro oyununu Ankara’da sahneledik. Bazen sınavlarımıza denk geliyor, buna rağmen dergiyi zamanında çıkarmaya çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki dergi zamanında çıkmazsa okur kitlesi bundan olumsuz etkilenir ve bir istikrarsızlık söz konusu olur.

Peki, 4. sayı için hazırlayacağınız dosyanızın konusunu okurlarımızla paylaşabilir misiniz?

Arkadaşlarımızla beraber “Kürtçe dergicilik” üzerine bir dosya hazırlamaya karar verdik. Dergimizin 4.sayısı 10-15 Mayıs gibi çıkacaktır.

Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz, derginizin uzun ömürlü olmasını diliyoruz.

Asîva çalışanları adına ben size teşekkür ederim. Bir dil çocuklara öğretilmediği zaman yok olup gider. Sadece Kürtlerin değil, bütün halkların kendi dilleriyle yaşamlarını sürdürmelerini dileriz.

Meki Ekin – Portre

1989 Diyarbakır Bismil doğumlu, ilk ve orta öğrenimini Kazancı Köyü(Haciya Kurmanca)’nde, lise öğrenimini ise Bismil’de tamamladı. Hacettepe Üniversitesi’nde Sosyal Hizmet bölümünde lisans eğitimini sürdürüyor.  Asîva dergisinin editörlüğünü yapmaktadır.


İletişim ve Yazı Gönderimi için: kovara.asiva@gmail.com

Resmi Facebook sayfası için: Kovara ASîVA

Derginin ulaştığı yerler:

Ankara, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Batman, Mardin, Hakkâri, Van, Aydın, Mersin,

Adana, Kırıkkale, Nevşehir, Eskişehir, Dersim, Bitlis, Kars, Bismil, Kızıltepe, Nusaybin


                                                                                               Mustafa Ergün / Ankara


       

Bu haber 5775 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür-Sanat

SURUǒTA ÇEKİLEN AKREP DİZİSİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR

SURUǒTA ÇEKİLEN  AKREP DİZİSİ  BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR Suruç’ta kısa video dizisi şeklinde çekilmekte olan ve internet üzerinden yayınlanan dizinin çekimleri devam ediyor...

SURUÇLU ŞAİRİN 35 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLDU

SURUÇLU ŞAİRİN 35 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLDU 1970 yıllarında şiir yazamaya başlayan Suruç’lu şair Sait Kendirci’nın şiirlerini kitaba dönüştürme hayali İlçe Kay...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu