Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Suruçta YGS Protesto Edildi

Suruçta YGS Protesto Edildi

Tarih 12.Nisan.2011, 21:20

Suruçlu öğrenciler YGS’de çıkan şifreleme skandalını yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.Suruçlu öğrenciler YGS’de çıkan şifreleme skandalını yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.

ÖSYM tarafından bu yıl yeni bir sistemle her adaya ayrı bir kitapçık basılarak yapılan Yüksek Öğrenime Geçiş sınavında çıkan şifre skandalına ilişkin tepkilerini ortaya koyan Suruçlu öğrenci ve öğrenci velileri Cumhuriyet Alanında bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

 

Cumhuriyet Alanında yapılan YGS protestosunda bir araya gelen yaklaşık 200 öğrenci ve öğrenci velisinin oluşturduğu grup 'Biz tatmin olmadık',  'ÖSYM'de sızıntı var'  'Parayı veren şifreyi çalar'  pankartları açtı.

Grup adına basın açıklaması metnini Şehriban Buğur okudu.

Basın açıklaması metninde “Yıllardan beri susuzluk ve işsizlikle boğuşan Suruç’un cefakar ailelerinin bin bir türlü zorluklar içerisinde büyütüp okutmaya çalıştıkları biz gençler; yaz aylarında ailelerimizle birlikte tarım işçiliği yapmak için kamyon kasalarında Suruç’tan göç etmek zorunda kalıp; Harran’da pamuk tarlasında, Manisa’da asma bahçelerinde, Ordu’da fındık bahçelerinde çalışarak Eğitim-Öğretim döneminde kimilerimiz 1 ay kimilerimiz 2 ay kimilerimizde 3 ay gecikmeli de olsa okula ve dershaneye giderek tek kurtuluşumuz olan tahsilimizi tamamlayıp hayata atılmak uğruna bütün olumsuzlara ve Eğitim sistemindeki adaletsizliğe rağmen hedefimize kararlı adımlarla yürümeye çalışıyoruz.

              

Düz lise ile kolej mezunu olan öğrencileri aynı sınava tabii tutan adaletsiz sisteme rağmen yılmadan mücadele eden gençlerin belini, ortaya çıkarılan adaya özel kitapçık ve şifre formülü ile tamamen kırmış bulunmaktalar.

Daha güvenli sınav bahanesiyle ortaya çıkarılan adaya özel kitapçık formülü tamamen kurumsallaşmış bir kesime ve avantaj sağlanmak istenen kişilerin işine yaramıştır.

YGS’de ki şifre skandalını ortaya çıkaran; Artvin de avukatlık yapan Sayın Ayla Varan kendisine yapılan baskılara boyun eğmiş ve çocuğunun Hastalığını öne sürerek daha fazla konuşamayacağını söylemiştir. Cumhurbaşkanımız ÖSYM başkanının yaptığı açıklamaların kendisini tatmin ettiğini söylemiştir. Oysa sınava giren Sayın Abdullah Gül değil, 1 Milyon 700 Bin üniversiteli adayıdır.

Sayın Cumhurbaşkanım; biz gençler tatmin olmadıkça sizin tatmin olmanızın hiçbir önemi yoktur. “ ifadeleri yer aldı.

Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

 


       

Bu haber 3129 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI Eğitimde başarıyı arttırma projesi değerlendirme toplantısı Suruç Öğretmenevinde yapıldı.

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesine hizmet veren ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne borcu olan abonelere yapılandırma im...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu