Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
12 Eylül Davasında İlk Gün

12 Eylül Davasında İlk Gün

Tarih 04.Nisan.2012, 21:42

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya yarın saat 09.30’dan itibaren devam edilecek. Dava, saat 19.00’a kadar sürecek.12 Eylül darbesiyle ilgili Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davada, sanıklar mahkemeye gelmediği için  iddianamenin okunmamasına, duruşmada yedek hakimin hazır edilmesine karar verilirken, CHP temsilcisi hükümetin darbeden zarar görmediği bu nedenle Başbakanlığın müdahil olma talebinin kabul edilmemesini istedi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Süleyman İnce, sanıkların bulunmaması nedeniyle bu duruşmada iddianamenin okunmamasına ve duruşmada yedek hakimin hazır edilmesini karar verdiklerini açıkladı. Duruşmanın öğleden sonraki oturumuna Hakim Ali Erten yedek hakim olarak katıldı. Ara kararların açıklanmasının sonra Avukat Aydın Erdoğan, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında sanıkların mal varlığının araştırılmasını ve tüm mal varlıklarına el konulmasını istedi. 1980 darbesi sürecinde ve sonrasında komünistlerin devlet eliyle hertürlü aşağılanmaya maruz kaldığını belirtti. Erdoğan, 12 Eylül darbesine ortak olmamış, suç işlememiş herkesin bu dönemin mağduru olduğunu belirterek, mahkemeden, suça katılanlar ile zarar görenleri ayırt etmesini, davanın kapsamını daha da genişletmesini istedi.

BERFO ANA DA MÜDAHİLİnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, 12 Eylül 1980 darbesinde idam edilen, işkenceye uğrayanları sayılarla anlatarak, darbe yapanların insanlığa karşı suç işlediğini savundu. Kars'ta, 13 Eylül 1980’de gözaltına alındıktan sonra kaybolan Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Kırbayır’ın (Berfo Ana) da dava için Ankara Adliyesi önünde beklediğini ifade eden Türkdoğan, Berfo Kırbayır’ın müdahillik talebini de mahkemeye ileteceklerini söyledi. Sanıkların eylemlerinin insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında değerlendirilmesini isteyen Türkdoğan, bu kapsamda zaman aşımı iddialarına değer verilmemesi gerektiğini savundu. Darbeye giden süreçte rol alanlar ile darbenin gerçek mağdurlarının ayrılmasını, müdahillik kavramının geniş yorumlanmasını talep eden Türkdoğan, davaya, İHD'nin ve şahsının müdahil olarak kabul edilmesini istedi. Türkdoğan, 12 Eylül döneminde yaşananlara ilişkin 3 kişiye ait işkence raporlarını mahkemeye sundu.

12 EYLÜL DENİLİNCE AKLA DİYARBAKIR GELİR

Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar ise 12 Eylül denilince akla ilk olarak Diyarbakır 5 Nolu Askeri Cezaevi’nin geldiğini ifade ederek, “Burayla ilgili onlarca kitap, belgesel yapıldı. Her ne yapılırsa yapılsın Diyarbakır Cezaevi’ni eksik anlatır. Davaya ilişkin hazırlanan iddianameyi önemsiyoruz ancak yetersiz buluyoruz. Sadece Diyarbakır Cezaevi’nde yapılan uygulamalar dikkate alındığında bile sanıkların insanlığa karşı işlenen suçların failleri olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden davaya müdahil olarak katılmak istiyoruz” diye konuştu.

 


       

Bu haber 3271 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Politika

HDP’NİN DARBELERE HAYIR MİTİNGİNE YASAK GELDİ

HDP’NİN DARBELERE HAYIR MİTİNGİNE YASAK GELDİ Halkların Demokratik Partisinin Şanlıurfada yapacağı mitinge Valilik yasak kararı getirdi.

HDP SURUÇ TEŞKİLATINA YENİ EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ

HDP SURUÇ TEŞKİLATINA YENİ EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ Halkların Demokratik Partisi Suruç İlçe Teşkilatı yaptığı olağanüstü kongreyle yeni eş başkanlarını seçti


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu