Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Urfanın Tarihi Surları Gün Yüzüne Çıkarıldı

Urfanın Tarihi Surları Gün Yüzüne Çıkarıldı

Tarih 09.Eylül.2011, 16:43

Şanlıurfa Belediyesi ise hummalı bir şekilde yürüttüğü, Harrankapı ve Doğu Surlarının ortaya çıkarma çalışmalarında, Hakimdede(Beykapısı), Kendirci, Gümüşsuyu Mahallesi’de (Harrankapı) kamulaştırma çalışmalarını tamamlayarak buradaki binaların ve iş yerlerin yıkımını da önemli bir oranda gerçekleştirdi. 

 

Şanlıurfa Belediyesi bir taraftan tarihi ve kültürel değerler koruma altına alınırken, diğer taraftan da kentin ülke turizmindeki yeri ve önemini de artıyor. Kamulaştırma ve yıkımların ardından surların restorasyonu ve rekonstrüksiyonu ile ilgili çalışmalar ise aralıksız sürüyor.

Bu çerçevede Şanlıurfa Belediyesi, kentin tarihi dokusunu korumak ve ayağa kaldırmak amacıyla Harran Kapı ve Doğu Surlarını ortaya çıkardı. Kaynaklara göre, en son Abbasilerin yöreye hâkim olduğu 814 yılında Urfa’nın şehir surlarını yenilemişti.

Şanlıurfa Belediyesi ise hummalı bir şekilde yürüttüğü, Harrankapı ve Doğu Surlarının ortaya çıkarma çalışmalarında, Hakimdede(Beykapısı), Kendirci, Gümüşsuyu Mahallesi’de (Harrankapı) kamulaştırma çalışmalarını tamamlayarak buradaki binaların ve iş yerlerin yıkımını da önemli bir oranda gerçekleştirdi.

Harran Kapı’da surların önünü kapatan 5 dükkan ve 4 evin kamulaştırılmasının ardından  yıkımını tamamlayan Şanlıurfa Belediyesi Koru Amaçlı İmar Müdürlüğü, Hekimdedi Mahallesinde(Beykapısı) 23 evin 17’sinin yıkımı bittirdi. Beykapısında restorasyon çalışmalarını sürerken Şanlıurfa belediyesi Kendirci Mahallesinde kamulaştırılması yapılan 13 evinde yıkımını gerçekleştirdi. Şehir surlarının büyük bir oranda ortaya çıkartan Şanlıurfa Belediyesi, çalışmalarını tarihi, gün yüzüne çıkarma hedefi doğrultusunda yürütüyor.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, kentte tarihi dokuyu koruma ve ayağa kaldırma çalışmalarından dolayı geçen yıl Kayseride yapılan Tarihi Kentler Birliği(TKB) buluşmasında "Tarihi Yaşatan Şehir" ödülüne layık görülmüştü.

Tarihi Kentler Birliği, Proje Ödülünü Şanlıurfa Belediye Başkanı Fakıbaba’ya verme gerekçesini Doğu Surları ve Harran Kapısı Restorasyon Projesi” Hakkında Bir koruma projesi olmanın ötesinde kentin gelişim sürecinin belgelenmesine ve diğer surlar için aydınlatıcı olmasına katkı sağlaması gerekçeşile vermişti.

Şanlıurfa Belediyesi, bir dönemin kentleşme tarihine ışık tutan surların bir bölümünün sergi alanı, okuma salonu ve kafeterya olarak işlevlendirilmesi, çevrenin peyzaj çalışması ile düzenlenmesi, alanın en az müdahale ile toplumsal hayata katılması, gelecekte kent surlarının tümünün birlikte değerlendirilerek korunmasını hedefliyor.


       

Bu haber 9423 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Şanlıurfa

ZABITA, 7 BİN ADET PATLAYICI MADDEYE EL KOYDU

ZABITA, 7 BİN ADET PATLAYICI MADDEYE EL KOYDU Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri 7 bin adet patlayıcı, maytap ve parlayıcı maddeyi topladı.

TOPLU TAŞIMADA RAYLI SİSTEM DÖNEMİ

TOPLU TAŞIMADA RAYLI SİSTEM DÖNEMİ Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi şehiriçi ulaşıımı daha hızlı sağlamak ve olumsuzlukların önüne geçmek için raylı s...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu