Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Harran'da Pamuk Kilosu 3 TL'den Satıldı.

Harran'da Pamuk Kilosu 3 TL'den Satıldı.

Tarih 06.Eylül.2011, 17:42

Ş.Urfada yılın ilk pamuğunun kilosu 3 TL den satıldı.Türkiyenin Kütlü pamuk üretiminin büyük bir bölümünün karşılandığı Ş.Urfada yılın ilk pamuğunun kilosu 3 TL den satıldı. Bayram öncesinde topladığı ürünü bugün Ticaret Borsasına getiren  Pamuk üreticisi Halil Ata ürününü yapılan açık artıma sonunda kilosunu 3 TL den Ferhat Tekstile sattı.

Polatoğlu Tekstil, Baraj Pamuklu , Ferat , Yıldızteks  firmalarının iştirak ettikleri açık artırmada kilosu 3 TL den satılan kütlü Pamuk  fiyatıyla bu bu yıl çiftçinin yüzünü güldürmesi bekleniyor.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya  açık artırma sonrası yaptığı açıklamda  yeni sezonun hem üreticilere hemde sanayiciler için hayırlı olmasını temenni ederek bölgede yetiştirilen kaliteli ürününü toplanırken temiz toplanılmaması yüzünden deger kaybettiğini vurgulayarak çiftçilerden ürünlerini temiz toplamalarını istedi.

Türkiyenin yaklaşık % 40 oranında kütlü  Pamuk üretimini karşılayan Ş.Urfa da üreticilerin ürünü temiz toplamamalarından ürün değeri kayboluyor bu konuda çiftçilere seslene Ticaret Borsası Başkanı :Mehmet Kaya  bizim pamuğumuzun kalitesi ege pamugundan geri kalan yanı yok sadce toplaırken temiz toplanamamsından dolayı deger kaybediyor bu durumda doğal olarak rekaabeti düşürdüğü gibi üretici içinde fiyat kaybına neden oluyor çiftçilerimiz uzun emekler verip  yetiştirdikleri ürünlerini toplarkan heba etmemeleri gerekir bu anlamda çiftçilerimizi duyarlı olmaya çağırıyorum dedi.

Sezonun ilk kütlü pamuk üreticisini Ticaret borsası adına altınla ödüllendiren Kaya çiftçiye gösterdiği gayret verdiği emekler için teşekkür etti.

Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Mehmetçik köyü aslanlı mezrasında yetiştirdiği ürünü kilosunu 3 TL den satma sevincini yaşayan çiftçi Halil Ata bir sonraki yılın ürününü yine kendisinin yetiştirmeye çalışacağını aktararak  kendisi gibi çiftçi olan meslektaşlarına seslendi Ata ürünlerin temiz toplanmasını istedi
       

Bu haber 8263 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Harran Haberleri

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu