Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
DTK 5. Kongere sonra erdi

DTK 5. Kongere sonra erdi

Tarih 01.Ağustos.2011, 00:07

Demokratik Toplum Kongresi, Öcalan için şartsız özgürlük istediDemokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) 5. olağan kongresinde  Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için siyasi, diplomatik ve hukuki alanda çalışmalar yapacak bir inisiyatif oluşturulması kararı alındığı bildirildi. DTK'nın iki gün süren beşinci kongresi bugün, hazırlanan sonuç bildirisinin, DTK sözcüsü Cemal Coşkun tarafından okunmasıyla sona erdi.

Bildiride, Kongrenin, siyasal süreç, ulusal konferans, demokratik özerkliğin inşası ve seçim gündemleriyle toplandığı, önemli tartışmalar ışığında tarihi önemde kararlar aldığı belirtilerek, Kürt sorunu ve Türkiye'nin demokratikleşme sorununun barışçıl temelde çözümünün gerçekleşmesi için yürütülen diyalog sürecinin tıkanma ile karşı karşıya geldiği öne sürüldü.

Abdullah Öcalan’ın barış için büyük çaba ve rol oynadığı savunulan bildiride, hükümetin ise süreci sabote ettiği, ''bugüne kadar uygulanan ve sonuç alınmayan yöntemleri esas alarak büyük bir savaş ve tasfiye planı hazırlığı içinde olduğu'' iddia edildi..

"ÖCALAN TEK MUHATAP"

'Öcalan'ın 'çekiliyorum' açıklaması üzerine DTK'nın kendi çalışmalarını gözden geçirdiği'' anlatılan bildiride, demokratik çözüm için Öcalan'ın açıkladığı ilkelerin temel politik hedefler olarak belirlendiği, ''Öcalan'ın tek muhatap olarak kabul edilmemesinin Kürt halkının siyasal iradesine saldırı sayıldığı''vurgulanarak, Kürt halkı topyekun direnişe davet ediliyor.

Bildiride, DTK'nın,  ''Öcalan'ın özgürlüğü için siyasi, diplomatik ve hukuki alanda çalışmalar yürütecek bir inisiyatifin oluşması kararına vardığı'' aktarılırken, DTK'nın kapsamlı ele aldığı demokratik özerkliği inşa çalışmalarının anlam ve yorum gücünü zenginleştirerek planladığı, demokratik özerkliğin, özgürlüğün sosyolojisi olduğu vurgulandı.

''Farklılık içinde birlik olan demokratik özerklik, asla ve asla devlete karşı devlet, iktidara karşı iktidar kurmak değildir. Toplumun devletleştirilmesi ve millileştirilmesine karşı toplumun devlet dışı örgütlenmesidir'' denilen bildiride, şu ifadelere yer verildi:

''Yani az devlet çok toplumdur. Özgür gelişimini ve iradi yapısını engelleyecek devleti ikili hukuk yöntemi ile düzenler ve güvenceye kavuşturur. Bu anlamı ile demokratik özerklik ilanı bir irade beyanı, demokratik özerkliği inşa çalışmaları ise toplumsallığın öz yönetimini kurmaktır. Kürt halkı siyasal statüsünü yukarıda tarif edilen özgürlük anlayışına dayandırmaktadır.''

DEMOKRATİK ÖZERKLİKTEN SONRA SIRA ÖCALAN'DA

DTK'nın 14 Temmuz'da ''demokratik özerklik'' ilan ettiği hatırlatılan bildiride, bunun ayrı bir devlet kurma veya ayrılma ilanı şeklinde çarpıtıldığı ve başka mecralara çekilmek istendiği öne sürülerek, şu görüşlere yer verildi:

''Bunun bir devlet ilanı ya da ayrılma veya kopuş ilanı olmadığı bilinmektedir. Çok açık ve net bir şekilde bir kez daha dile getirmek gerekirse biz başta Kürt sorunu olmak üzere tüm sorunlara çözümsüzlüğü dayatan devletçi zihniyet ve yapılanmalara karşı kendi toplumsal demokratik çözüm modelimizin ilanını gerçekleştirdik. Bunu Kürt halkı ve tüm halklar için öngörüyoruz. İlan sonrasında yaşanan tüm gelişmeler demokratik özerkliğin ilanının çok tarihi bir adım ve karar olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, bu irade beyanına yaklaşım ve tepkiler ne olursa olsun demokratik özerkliği inşa etme ve kurumsallaştırma çalışmaları devam edecektir. Bu çözümün, hazırlanacak yeni anayasada yer alması için mücadelesini yürütecektir.''


 İnternetHaber


       

Bu haber 9600 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Politika

HDP’NİN DARBELERE HAYIR MİTİNGİNE YASAK GELDİ

HDP’NİN DARBELERE HAYIR MİTİNGİNE YASAK GELDİ Halkların Demokratik Partisinin Şanlıurfada yapacağı mitinge Valilik yasak kararı getirdi.

HDP SURUÇ TEŞKİLATINA YENİ EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ

HDP SURUÇ TEŞKİLATINA YENİ EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ Halkların Demokratik Partisi Suruç İlçe Teşkilatı yaptığı olağanüstü kongreyle yeni eş başkanlarını seçti


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu