Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Denizde de radyasyon bulundu

Denizde de radyasyon bulundu

Tarih 28.Mart.2011, 01:45

Nükleer felaketin boyutlarının her geçen gün genişlediği Japonya'da radyasyon alarmı sürüyorYapılan ölçümlere göre Fukuşima nükleer santralından yayılan radyasyon gün geçtikçe artıyor.

SUDAKİ RADYASYON NORMAL SEVİYENİN 10 MİLYON KATINDA

Japonya'da 11 Mart depremi ve tsunamisinin getirdiği büyük sorunlar sürerken, Fukuşima Daiiçi nükleeer santralının 2. reaktöründeki sudaki radyasyon normal seviyesinin 10 milyon katına çıktı.

Japonya geneline elektrik veren başkent Tokyo Elektrik Şirketi'nin yetkilisi Takaşi Kurita'nın verdiği bilgiye göre, Fukuşima'yı suyla soğutma çalışmaları sürerken, nükleer enerji santralının dört arızalı reaktör birimindeki büyük sızıntıyı engellemek ve muazzam radyasyon yüklü soğutma suyunu depolama çalışmasının nasıl yapılacağı konusunda son derece ciddi sorunu halletmek için uzmanlar var gücüyle çalışıyor.Kurita, santralın 2. ünitesindeki reaktör havuzunda radyasyonun reaktör normal çalıştığındaki radyasyon düzeyinin 10 milyon kat daha yüksek olduğunu, hükümetin belirlediği güvenlik limitinin de 4 kat üstünde olduğunu söyledi.

Bu arada, acil yardım biriminden radyasyonlu suya dalan iki işçi hastaneye kaldırıldı. BM'ye bağlı Viyana'daki Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun Japon başkanı Yukia Amano, "Fukuşima sorununun halledilmesi aylar sürer" dedi.

AMERİKA GEMİLERLE TEMİZ SU TAŞIYOR

Amerikan ordusu da, Japonya'nın acil talebi üzerine santrale gemilerle temiz su taşımaya başladı. Bugüne kadar reaktörleri soğutmak için kullanılan deniz suyunun içindeki tuz ve mineraller sebebiyle reaktörlerin boru sistemlerini tıkadığı ve daha büyük sorunlara yol açtığı düşünülüyor.

KAYIP İNSAN SAYISI 18 BİNE ULAŞTI

Arızadan bu yana 17 çalışanın radyasyondan etkilenmiş olduğu tahmin edilen Japonya'da açıklanan resmi rakamlara göre kayıp insan sayısı 18 bine ulaştı. Felaketle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 11 bine yaklaştığı düşünülüyor.

TOKYO HAYALET KENT

15 milyonu aşan nüfusuyla deprem ve tsunami öncesine kadar eğlence hayatının gözdesi kabul edilen başkent Tokyo, güneşin batmasıyla hayalet kent halini alıyor. 11 Mart depremi ve tsunami travmasının hemen ardından nükleer felaket haberleriyle moralleri en alt seviyeye inen Tokyolular, hafta sonları da evlerine kapanıyor.

NÜKLEER KARŞITI PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR

Fukuşima'daki nükleer santralinde yaşanan radyoaktif sızıntı sonrası Almanya'da artan nükleer karşıtı protestolar dün de devam etti. Berlin, Köln, Hamburg ve Münih kentlerindeki gösterilere onbinlerce kişi katıldı.


       

Bu haber 8431 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dünya

AİHM, Türkiye'ye biber gazı cezası verdi

AİHM, Türkiye'ye biber gazı cezası verdi AİHM, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin, kötü muamelenin yasaklanması ve etkili soruşturma hakkını...

Mısır Cumhurbaşkanını Seçti

Mısır Cumhurbaşkanını Seçti Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu sonuçları açıklandı.


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu