Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Suruç'a Özgü Kuş Cinsleri

Suruç'a Özgü Kuş Cinsleri

Tarih 21.Haziran.2011, 19:12

Suruç kuşları ve cinsleri, suruç güvercinleri 

1–Ev kuşları

Bu kuşlar kapısı açık bir kafeste veya evin yüksekçe ve açık bir kuş takasında beslenir. Bunlar evcil kuşlardır eve alışınca hiçbir tarafa giremezler bu kuşların başlıcalar angut, çiçi, karagöz ve kumrudur

2-Kafes kuşları

Kafeste beslenen evcil olmayan kuşlardır bunlar yakarim kuşu, keklik ve hak kuran kuşudur.

 

3-Evlere alışmış yabani kuşlar

Bu kuşlar evcil olmayıp evlerin muhtelif bölümlerinde çatı üstü, çatı arası ve kuş takalarından yaşarlar bunlar kit (güvercin ) ve Yusuf tutan kuşudur.

4-Halis kuşlar (köme küşlar)

Bu kuşlar evcil ve eğitilmiş olup uçurulabilen kıymetli türden kuşlardır. Takla vurmazlar düz uçarlar ve tumansızdırlar bu kuşların erkek olanları (bölük) ayrı matarda beslenirler ve yetiştirilir. Bölük kuşların yanında dişi kuş bulunmaz, çünkü kuşçu gereken eğitimi veremez .

           

Halis kuş çeşitleri

 

Mısırlılar, kuzerler, fitilliler, nakışlılar (yazılı) amberli, kınıfırlı, kuyruk perçemli, aynalı, şarabı, devriş, aliler, cüpeliler, abalı, zeytuni, mevrendi, lemsavey, kırktelli, şıhşelli, şami, zırhlı, karalı, talit, şekerli, şofrakaragöz, killo, gez, ehlez, safra, arans (keş bir) boş uveyş, balina, İsrail, macar, hollanda, ispir, müsevvet ve alacalardır.

 

5-Yapışan Kuşlar

Halis kuşlardan farklı tarafı ayaklarının tumanlı (tüylü) oluşu ve takla atmasıdır.

Çeşitleri:

Siyah yapışan gök yapışan beyaz yapışan hume, miski, yandıdöndü, çakmaklı, sarı boz, kırmızı boz, kula, kürek ve Musulludur.

 

Kuş takıları

Kuşçular kuşların bakımına büyük özen gösteriler onları boncuk ve takılarla süslerler ayaklarına takım denilen kemikten veya kehribardan yapılmış takılar ve hal hal denen küçük çıngıraklar (zil) takılır. Kulaklarına sarı madenden işlemeli küpeler takılır, (yazın çıkarılır) iki kulak arasına takılan ve boyunda duran gerdanlık takılır.Bu takılarla kuşlar damda ve hayatta yürürken çok güzel sesler çıkarırlar. 

   


       

Bu haber 14487 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Suruç

VALİ YARDIMCISI AÇIKGÖZ SURUÇ KAYMAKAMLIĞINA GÖREVLENDİRİLDİ

VALİ YARDIMCISI AÇIKGÖZ SURUÇ KAYMAKAMLIĞINA GÖREVLENDİRİLDİ Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz Suruç Kaymakamlığına vekaleten görevlendirildi.

KAYMAKAM ABDULLAH ÇİFTÇİ BURSAYA ATANDI.

KAYMAKAM ABDULLAH ÇİFTÇİ BURSAYA ATANDI. Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi; Bursa ‘nın Yenişehir ilçesi Kaymakamlığına atandı.


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu