Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Murat  Şenlikleri Sona erdi

Murat Şenlikleri Sona erdi

Tarih 31.Mart.2011, 00:07

Diyarbakır Yeşil Silvan Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği ve Diay-Der in düzenlediği Murat Serhıvde Şenlikleri 3 gün sürdüDiyarbakır Yeşil Silvan Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği ve Diay-der derneğinin organize ettiği Murat Serhıvde Şenliklerine Çok sayıda kişi katıldı.

Her yıl Mart ayının sonlarında Diyarbakırın Silvan ilçesinin Kumgölü (ömerkan) Köyü Susamış mezrasında yapılan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi il, ilçe ve köylerinden binlerce kişinin katılımıyla 3 gün 3 gece süren Murat Şenlikleri bu gün sona erdi.

Yöre halkının ser hıvde olarak adlandırdığı şenlik coşkulu saatler yaşatıyor.

Şenliklerde kurulan çadırlarla Murat Ovası adeta bir çadır kent görümüne bürünürken,genç kızlar ve delikanlılar en güzel giysilerini giyinip defler (erbane) eşliğinde zikir yaparak,yöre oyunları oynadılar.

İlahi ve stranların söylendiği şenlikte evlenme çağındaki genç kızlar ve delikanlılar kendilerine uygun bir eş bulmanın çabası içinde Komutan Muaz Bin Cebbelin türbesi ziyaret edip bunun yanı sıra genç kızlar ve erkekler ellerine kına yakarak, asırlık

dilek ağacına bezler bağlayıp muratlarına ermek için dua ettiler.

 

 

Komutan Muaz Bin Cebbel'in efsanesi şöyledir:

 

İslam ordusunun genç komutanlarından Cebbel oğlu Muaz'a Silvan ve çevresinin fethi görevi verilir. Göreve çağrıldığı gün ise kınası yoğrulmuş düğünü yapılmaktadır. Muaz düğünü bırakarak annesi ve nişanlısından helalık ister ve bölgeye hareket eder. Silvan'ı feth eder. Dönüşte Silvanın 30km. kadar kuzey doğusunda bulunan Kumgölü (Ömerkan) yakınındaki 'Murat ovasında' pusuya düşürülerek şehit olur. Annesi geri dönmeyen oğlu için günlerce ağlar, ağıtlar yakar. Bir gece rüyasında Hazret-i Muhammed(a.s)i görür. Kendisine oğlunun şehitlik mertebesine erdiği, onun için her yıl bir hafta sürecek anma şenliklerinin ihsan edildiği bir şehit annesi olarak sevinmesi gerektiği müjdelenir.

Ayrıca yapılan bir araştırma sonucunda Muaz Bin Cebbel'in 641 yılında şehit düştüğü İslam kaynaklarında geçmektedir. O tarihten bu yana her yıl aynı zamanda Muaz Bin Cebbelin düğünü kutlanır.


       

Bu haber 11200 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür-Sanat

SURUǒTA ÇEKİLEN AKREP DİZİSİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR

SURUǒTA ÇEKİLEN  AKREP DİZİSİ  BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR Suruç’ta kısa video dizisi şeklinde çekilmekte olan ve internet üzerinden yayınlanan dizinin çekimleri devam ediyor...

SURUÇLU ŞAİRİN 35 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLDU

SURUÇLU ŞAİRİN 35 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLDU 1970 yıllarında şiir yazamaya başlayan Suruç’lu şair Sait Kendirci’nın şiirlerini kitaba dönüştürme hayali İlçe Kay...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu