Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Biçerdöverler Hasatı Bekliyor

Biçerdöverler Hasatı Bekliyor

Tarih 27.Mayıs.2011, 13:33

Suruç'a gelen yüzlerce biçerdöver hasatın bir an önce başlamasını bekliyorlarTürkiye'de en çok biçerdöver makinesinin bulunduğu ilçelerin başında gelen Yozgat’ın Yerköy ilçesinde biçerdöverciler, hasat mevsiminin yaklaştığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne . Yerköy ve diğer ilçelerden yaklaşık bin 500’ün üzerinde biçerdöverin trenlerle Güneydoğu Anadolu bölgesine hareket ettiği öğrenildi.

Biçerdöverciler, her geçen yıl hububat ekim alanlarının daraldığını, dolayısıyla işlerinin de azaldığını ifade ediyor. Bu nedenle Türkiye yanı sıra Suriye, Rusya, İran ve Irak gibi ülkelerde de hasat yaptıklarını söylüyor. Biçerdöver sahipleri, "Çukurova yöresinde pamuk ekiminin teşvik edilmesiyle hububat ekim alanları daralmaktadır. Ayrıca maliyetlerin yükselmesi de kazancımızı sürekli düşürüyor. İç Anadolu Bölgesi’nde hasat mevsimi temmuz ayı başlarında başlıyor. O zamana kadar beklemek yerine hasadın erken başladığı Çukurova ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine giderek çalışıyoruz. Oraların hasadı bittikten sonra İç Anadolu Bölgesi'nin hasadına başlıyoruz." diyor.

Yerköy'de 18 yıldır biçerdövercilik yaptığını ifade eden Ekrem Bozkurt, bu yılın hububat açısından bereketli ve bol yağışlı geçtiğini söyledi. Bozkurt, "Bu yıl pek fazla kar yağmasa da bol yağmur yağdı. Suruç’taki ekinlere bakıyoruz geçen yıllara göre daha verimlidir. Geçen yıl Suruç ilçesinde suyun olmaması ve yağmurun yağmaması sonucu kurak geçti. Bu yıl daha verimlidir. İnşallah bu sene bereketli olur.  Biçerdöverlerin bakımlarının masraflı olduğuna değinen Bozkurt, şöyle konuştu: "Her yıl Mart ayından itibaren biçerdöverlerimizin son bakımını yaparak hasat yapmaya hazır hale getiririz. Sanayi sitesinde biçer bakımının sadece parça ücreti 5 bin lira tutuyor. Bunun yanı sıra el emeği de eklersek 6 ile 7 bin civarında bir bakım ücreti ödüyoruz. Ayrıca 10 bin lira da tuttuğum şoföre vereceğim. Kalan kazancımız ne olursa onla döneceğim. Her biçerdöver sahibi, gideceği ile ya kamyonlarla ya da trenle gidiyor." Bozkurt, Yağan Yağmurla birlikte bu yıl ekin biçme tarihide ertelendi. Geöen yıllara göre biraz geç başlıyoruz. Ekinlerin kurumasını bekliyoruz. İlçe merkezinde bulunan petrol sahalarında biçerlerimizi durdurmuşuz dedi.

       

Bu haber 8917 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Suruç

VALİ YARDIMCISI AÇIKGÖZ SURUÇ KAYMAKAMLIĞINA GÖREVLENDİRİLDİ

VALİ YARDIMCISI AÇIKGÖZ SURUÇ KAYMAKAMLIĞINA GÖREVLENDİRİLDİ Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz Suruç Kaymakamlığına vekaleten görevlendirildi.

KAYMAKAM ABDULLAH ÇİFTÇİ BURSAYA ATANDI.

KAYMAKAM ABDULLAH ÇİFTÇİ BURSAYA ATANDI. Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi; Bursa ‘nın Yenişehir ilçesi Kaymakamlığına atandı.


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu