Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Suruçta Protesto sonrası Gerginlik Yaşandı

Suruçta Protesto sonrası Gerginlik Yaşandı

Tarih 16.Mayıs.2011, 15:50

BDP İlçe teşkilatının yaptusuğı basın açıklaması sonrasında gergin saatler yaşandı.Suruç’ta; Şırnak’ın Uludere ilçesi kırsalında çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden 12 PKK’lı ve önceki gün Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu Şanlıurfa Milletvekili Adayı İbrahim Ayhan’ın seçim bürosu ile KÜRDÜ-DER ve BDP Siyaset Akademisi Şanlıurfa şubelerine yapılan Molotoflu saldırı için protesto ve basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklaması için toplanan BDP İlçe örgütü ve partililer Demokratik Çözüm Çadırında toplandıktan sonra Atatürk bulvarına doğru yürüyüşe çıktı. Güvenlik güçlerinin yoğun önlem aldığı protestoya izin çıkmayınca basın açıklaması yapıldı.

Basın Açıklaması yapan BDP Suruç İlçe Başkanı Abdülkadir Ercan” 12 Haziran seçimlerini yaklaştıkça bölgede terör estiren AKP hükümeti hemen hemen her gün elini Kürt halkının kanıyla yıkamaktadır. Kürt halkının Meşru ve haklı taleplerini dillendirdiği bu günlerde, bu talepleri kabul edeceğine tam tersini yaparak operasyon ve tutuklamalarla halkımızı katliam uygulamaktadır. AKP Hükümeti her fırsatta kürde ve onun onuruna saldırarak seçimler öncesi Kürtleri tahrik ederek, milliyetçi oylara göz dikerek Kürtleri de engelleyerek adeta seçime girmelerini engellemektedir. Devlet ve AKP şunu iyi bilmelidir ki; kim ne derse desin biz öyle adlandırdıkları gibi birkaç çapulcu değiliz. Kürtler kendilerine dayatılan tüm saldırılara karşı teslim olmayacak güçtedir.İmha amaçlı yapılan tüm siyasi ve askeri operasyonları kınıyor ve lanetliyoruz.” Dedi.

Basın açıklamasının ardından 12 dakika oturma eylemi yapıldı. Eylemin ardından ara sokaklarda yürüyüşe geçen kitleye polis müdahale etti. Tazyikli su ve gaz bombalarıyla yapılan müdahalede gözaltılar yapıldı.

AKP ve CHP ilçe seçim bürolarına da saldıran göstericiler seçim bürolarının camlarını kırarak maddi hasara neden oldu. İlçede esnafların kepenk kapattığı gösteride büyük sessizliği çatışma sesleri ve gaz bombaları bozdu. Eczane ve fırınların haricinde bütün esnaflar kepenk açmadı. İlçede halen gerginlikler sürüyor.


       

Bu haber 15783 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Politika

HDP’NİN DARBELERE HAYIR MİTİNGİNE YASAK GELDİ

HDP’NİN DARBELERE HAYIR MİTİNGİNE YASAK GELDİ Halkların Demokratik Partisinin Şanlıurfada yapacağı mitinge Valilik yasak kararı getirdi.

HDP SURUÇ TEŞKİLATINA YENİ EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ

HDP SURUÇ TEŞKİLATINA YENİ EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ Halkların Demokratik Partisi Suruç İlçe Teşkilatı yaptığı olağanüstü kongreyle yeni eş başkanlarını seçti


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu