Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Şanlıurfa da Resim Sergisi

Şanlıurfa da Resim Sergisi

Tarih 13.Mayıs.2011, 17:02

Prof. Dr. Mehmet Mahir ve Güneşin İzinde programının yapımcısı Ahmet Güneştekinin resim sergisi Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezinde Şanlıurfa Valisi Nuri Okutanın katılımıyla açıldı.Prof. Dr. Mehmet Mahir ve Güneşin İzinde programının yapımcısı Ahmet Güneştekin’in resim sergisi Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi’nde Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan’ın katılımıyla açıldı.

Sergiye Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Ahmet Güneştekin ve Prof. Dr. Mehmet Mahir ile sanatseverler katıldı.

Sergi öncesi bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, sergide bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, büyük ustaların sanatçıların Anadolu’yla buluşmasını Anadolu renkleri, duyguları ve düşünceleriyle buluşmasının önemine değindi.

Daha önce görev yaptığı şehirlerde de Ahmet Güneştekin’in sergilerine katıldığını söyleyen Vali Nuri Okutan, “Bulunduğumuz bölgeye 58 meydanı diyoruz. Aynı zamanda barış ve huzur adası burası hem kilisenin hem caminin, tekkenin hem havranın birlikte yaşadığı yer. Böyle yerde bütün inançlara da vurgu yapacak şekilde resmedilmiş o duyguları işleyen tabloların burada sergileniyor olması büyük bir tesadüf. Şanlıurfa aslında 12 bin yıllık geçmişe sahip bu laboratuarda test edilmiş bir geçmiştir. Bilinen tüm medeniyetlere katkıda bulunmuş ve katkıda bulunması yetmemiş o zenginlikleri yaşaması, üretmesi buradan bütün dünyaya mesajları olan bir şehir dünyaya söyleyecekleri olan bir kent burası. Anadolu’yla Mezopotamya’nın buluştuğu noktadayız.

 

Şimdi sanatçılarımızla, mimarlarımızla, arkeologlarımızla, sanat tarihçilerimizle, ressamlarımızla hem bunu keşfedip hem bunu yaşayıp hem de tekrar bu güzelliği önce kendimize keşfettirip hem de daha sonra dünya ile buluşturulması ile ilgili bir takım gayretlerimiz var. Bu çalışma Ustaların Güneşle Buluşuyor çalışmasını tekrar gündeme gelmesi ve yürürlüğe girmesi ve bunu da Urfa’dan başlatıyor olması ben büyük bir tesadüf, tevafuk olduğuna inanıyorum. Bunda bir hayır olduğuna hayıra işaret olduğuna inanıyorum. Ayrıca da bundan çok mutluyum. Bizim dünyanın tanıdığı bildiği ustalarımızı ressamlarımızı tanıma veonlarla iç içe olma hakkımız var. Onlarla birlikte Çok güzel bir şey bu tabloların burada sergileniyor olması teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmasının ardından Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Ahmet Güneştekin’e Anadolu aydınlanmasına katkılarından dolayı bir plaket verdi.

 

Ahmet Güneştekin ise, Anadolu’yu tarihle buluşturma serüvenine 2007 yılında başladıklarını ve uzun bir aradan sonra yeniden bu serüvene Şanlıurfa sergisiyle start verdiklerini söyledi. Şanlıurfa’nın kendisi için önemli bir kent olduğunu söyleyen Ressam Güneştekin, “Burası benim için önemli bir kent; hem tarihi hem kültürü bakımdan çok kadim bir kent. Aynı zaman da çok değerli dostum bir sanat dostu olan Valimiz Nuri Okutan ile bir çok aktivitede yer aldık. Burada görev yapıylor olması 40. sergimizi buradan açmamıza neden oldu. Şanlıurfa çok şanslı bir il neden şanslı olduklarını Valimiz Nuri Okutanın projeleriyle anlayacaklardır. Bu sergi çok uzun kalmayacaktır. 2 saat süreyle halkımızla buluşacaktır. Değerli sanatçılarımızın eserlerini sergilemekteyiz. Bu yapıtlar sadece büyük şehirlerde, sanat galerilerinde ve müze salonlarında sergilenme şartı olmadığını belirtmek için yapılmaktadır. 2 saat sergilememizin sebebi bütün Türkiye’yi dolaştığımız için kısıtlı zamandan kaynaklanmaktadır. Ve bu anlamda sergiye sponsor olan p&g ve metro grubuna teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Nuri Okutan, Ahmet Güneştekin ve Prof. Dr. Mehmet Mahir ile birlikte sergiyi gezerek, yapmış oldukları resimler hakkında bilgi aldı. 


       

Bu haber 13350 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür-Sanat

SURUǒTA ÇEKİLEN AKREP DİZİSİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR

SURUǒTA ÇEKİLEN  AKREP DİZİSİ  BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR Suruç’ta kısa video dizisi şeklinde çekilmekte olan ve internet üzerinden yayınlanan dizinin çekimleri devam ediyor...

SURUÇLU ŞAİRİN 35 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLDU

SURUÇLU ŞAİRİN 35 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLDU 1970 yıllarında şiir yazamaya başlayan Suruç’lu şair Sait Kendirci’nın şiirlerini kitaba dönüştürme hayali İlçe Kay...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu