Künye H.Gönder Reklam Sitemap Ekle suruç
Suruç Gündem Haber - Suruç
ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM REKLAM
Vakıf Haftası Kutlamaları

Vakıf Haftası Kutlamaları

Tarih 09.Mayıs.2011, 17:27

09-15 Mayıs 2011 tarihleri arasında kutlanan Vakıflar Haftası düzenlenen programla başladı. 

 

09-15 Mayıs 2011 tarihleri arasında kutlanan “Vakıflar Haftası” Münasebetiyle Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz ve müdürlük personeli Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan’ı makamında ziyaret etti.

Vakıflar Haftası sebebiyle ziyaret eden heyet Vali Nuri Okutan’a çiçek verirken, Vali Okutan heyet ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz, Vali Nuri Okutan’a ‘Vakıflar Haftası’nda yapılacak etkinliklerle ilgili bilgi verdi.

Ziyaretin ardından Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Şanlıurfa Belediyesi Şair Nabi Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirilen Vakıf Haftasının açılış programına katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Vakıf Haftası, kutlama mesajlarının okunması ve Vakıflar Genel Müdürlüğü CD gösterisi ile devam etti.

 

Vakıflar Haftası Açılış konuşmasını yapan Vali Nuri Okutan, vakıf kültürünün temelinde "eşref-i mahlûkat" olarak "insan" olduğunu ifade ederek, “Selçuklu'dan günümüze medeniyet anlayışımıza, "Her şey İnsan için" görüşü hâkimdir. Bu merkezde eğitilen ecdadımız; insanı din, dil, renk, ırk farkı gözetmeksizin insanlara hizmeti ibadet telakki etmiş, "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır" prensibi içinde, hayırda yarışmış, bu ulvî ve külli yarışın bir sonucu olarak da, büyük hayır müesseseleri olan vakıflar meydana getirmişlerdir.

 

Vakıflar özde dayanışma ve yardımlaşma temeline dayanır.

 

Türk kültürünün ve medeniyetinin geçmişten bugüne aktarılmasında vakıfların ifa ettiği görev çok büyüktür. Selçuklu’dan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan günümüze kadar vakıflar çok mühim işlere imza atmışlardır. Şahısların yapamadığı işleri vakıflar gerçekleştirmiştir. Bu sebeple bizim kültürümüze vakıf kültürü dersek yanlışlık yapmamış oluruz.

 

Onun içindir ki vakıflar kültür ve medeniyet tarihi içerisinde çok ciddi roller oynamıştır. Bu sebeple bizler zengin bir vakıf kültürünün varisleriyiz. Onun için dayanışmanın ve yardımlaşmanın en örneklerini günümüzde vakıfların ortaya koyduğunu görmekteyiz. Geçmişteki eserlerin ayakta kalması vakıfların hizmetleri sayesindedir.

 

Millet olarak zengin bir vakıf kültürünün mirasçılarıyız. Bizler hasta ve garip leyleklerin bakım ve tedavisi için bile vakıf kuran bir milletin evlatlarıyız. Bu millet bayram günlerinde top atılarak halkın sevindirilmesini düşünmüş, alışveriş edenlerin aldatılmasını önlemeyi kendine vazife saymıştır.

Yoksul genç kızlara çeyiz verilmesi, bunların düğünlerinin yapılması bile hesaba katılmıştır. Cezaevlerindeki mahkûmların ihtiyaçlarının karşılanması, ziraatın geliştirilmesi, borç yüzünden hapse girenlerin borçlarının ödenmesi bir mesele olarak görülmüş, ilgili vakıflar kurularak gerekli önlemler alınmıştır.

Vakıfların değişen sosyal ihtiyaçlara ve toplumsal meselelere uyum sağladıkları bir gerçektir. Zira toplumsal talep geleneksel vakıf amaçlarını zorlamakta, vakıflar bir anlamda bu güne kadar hiç düşünülmeyen arz talep ve amaçlara yönelmektedir.

Bu durum vakıf araştırmalarına da yansımakta, vakıfları sadece hayırseverlik boyutuyla inceleyen yaklaşımda önemli değişiklik yapılması ihtiyacını ortaya koymaktadır.

Malumunuz olduğu üzere Şanlıurfa, tarihi süreç içerisinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış; ilim, kültür, tarım gibi alanlarda dünyanın merkezi olmuştur. Bu şehir bünyesinde pek çok değerler üretmiş ve ürettiği bu değerleri insanlıkla paylaşmasını bilmiştir.

 

Herkesçe de bilindiği üzere dünyanın en eski tapınağı bu şehirde bulunurken, pek çok Peygamberin izine hala bu topraklarda rastlamaktayız.

Şanlıurfa, geçmişte olduğu gibi şimdi de bölgemize, ülkemize ve hatta bütün insanlığa sunacağı pek çok değerler vardır.

 

Bu değerleri ortaya çıkarıp ihya edecek olan kurumlar, vakıflardır. Bu vesileyle vakıf ruhunu yaşatmak için burada bulunan bütün fedakâr insanları saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Vakıflar Haftası açılış programı Harran Üniversitesinden öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe tarafından Vakıflar Haftası ‘Eğitim’ konulu konferansın verilmesi ve ŞURKAV’ın verdiği Türk Halk Müziği Yetişkinler Korosunun konseri ile sona erdi.

Vakıflar Haftası açılış programına Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar ve Vergi Dairesi Başkanı Cuma Sağlam ve vatandaşlar katıldı.

 


       

Bu haber 5716 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTTIRMA PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI Eğitimde başarıyı arttırma projesi değerlendirme toplantısı Suruç Öğretmenevinde yapıldı.

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI

ŞUSKİ'DEN; BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA İMKANI Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesine hizmet veren ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne borcu olan abonelere yapılandırma im...


Adil FIRATHAN Adil FIRATHAN
Abdulkadir GOK Abdulkadir GOK
Mustafa ERGÜN Mustafa ERGÜN
Mehmet KENDİRCİ Mehmet KENDİRCİ

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Facebook

Katagoriler

Suruç Gündem Haber Sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. © 2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kaynak olarak kullanılamaz. Surucgundem.com Basın ahlak ilkelerine uymayı tahahüt eder. Yorum ve Yazılardan Yazarları Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu